
Това си е малко или много „работа от вкъщи“, с разликата, че става дума за дългосрочна кариера и специализация в избраната ниша и предполага развиване на нужните умения с перспективата да печелите все повече и повече.
Какво ще рече да си „фрийлансър“? За тези, които не са се поинтересували досега, freelancer-ите са били наемни войници в Средновековието. Думата идва от lance (копие). Фрийлансърите не са обвързани с постоянна лоялност към никой господар, а са се сражавали за този, който им плати.

Аналогично, в наши дни фрийлансърът е специалист в дадена област, който бива нает да извърши дадена услуга за даден период от време или докато приключи с работата, за която му е платено.
Фрийлансърът няма шеф. Той сам си е шеф, което хем е благословия, хем е проклятие, но за това по-късно…
Освен горното, други привлекателни аспекти на това поприще са свободата да работиш когато и където решиш, както и липсата на „таван“ на приходите, с който обикновено е свързана работата на фиксирана заплата.
Какви услуги може да предлагате като фрийлансър?
На практика това могат да са всякакви услуги, за които не ви трябва голям екип от сътрудници.
Ако предпочитате да работите дистанционно и да комуникирате с клиентите си през Интернет, някои от най-често търсените услуги са в следните сфери:
- Копирайтинг (писане на текстове)
- Уеб дизайн
- Лого дизайн
- WordPress
- Уеб програмиране
- Преводи
- SEO
- Социални мрежи
Нито едно от горните не ви изглежда като нещо, в което бихте имали успех? Няма страшно, има много други ниши във фрийлансинга, в които може да се впуснете. Можете да погледнете категориите във Fiverr, ако имате нужда от идеи.
Решихте ли вече в какво ще се специализирате?
Имайте предвид, че професионалните умения няма да са достатъчни, за да постигнете задоволитлени успехи като фрийлансър. Ще трябва да демонстрирате и завидни…
Комуникационни умения!
Ако ги нямате, ще трябва да ги развиете. Защото т. нар. „soft skills“ са ключово качество за един фрийлансър. Без тях трудно ще намерите клиенти, трудно ще ги убедите, че сте точния експерт за задачата, както и трудно ще управлявате проекта до успешния му завършек.
Не се притеснявайте – няма нужда да сте кой-знае колко общителни или да сте „душата на компанията“ в реалния си живот. Просто трябва да се научите да подхождате стратегически към всеки потенциален проект.
Какво означава това?
На първо място, при контактите с клиентите не трябва да се разделяте с нагласата, че…
Вие сте ЕСКПЕРТЪТ
… и мисията ви е да помагате на другите да разрешат проблемите си!
И не сте просто един от многото експерти, а сте най-добрият(-ата)!
(е, в началото може и да не е много вярно, но ще трябва да убедите клиента, че сте – „fake it till you make it!“)
Винаги ще подхождате от позицията на авторитет в областта. Хората ви търсят, защото имат нужда от вашите знания и умения.
Ако попаднете на клиент, който не ви приеме като авторитет и след първите 1-2 контакта все още подлага на съмнение професионалните ви качества, незабавно се оттеглете с мотива, че сте изгубили интерес към проекта.
Дори ако вече сте започнали работата, но усетите признаци на недоверие от страна на възложителя, най-добре е да го „уволните“.
Имах случай, в който след няколко телефонни раговора и (безплатни) консултации от моя страна, „клиентът“ ми звъни и ми съобщава тържествено, че съм един от няколкото кандидата, одобрени за „финалното интервю“, след което ще бъде избран изпълнителят на проекта… До този момент нямах представа, че участвам в конкурс.
Oni
Клиент, който непрекъснато подлага на съмнение решенията ви, просто не си заслужава отделеното време. Най-вероятно целият проект или да върши катастрофално, или да се проточи до безкрайност и да доведе до загуба на време, пари, плюс търкане на нерви.
Изключение от горния принцип може да направите само ако…
Току що сте започнали фрийлансърската си кариера
… Защото началото ще е тежко. Дори много.
Ще трябва да стиснете зъби и да работите за стотинки и за нискокачествени клиенти. И не само това. Ще дадете НАЙ-ДОБРОТО от себе си!
Защо пък и да се старая?
Защото за да достигнете до по-приятните и платежоспособни клиенти, ще ви трябват професионални умения на ниво над средното, както и…
Портфолио
Точно така – ще свършите чудесна работа за първите си клиенти, а резултатите ще сложите в онлайн портфолио сайт.
Ама защо точно онлайн и защо да е цял сайт?
Защото изглежда професионално и вдъхва много повече доверие, отколкото да пращате файлчета на всеки.
Поставете се на мястото на потенциалния клиент – всеки може да събере разни материали и да ги представи за свои. А един публичен сайт с вашите данни и примери от предишна работа изглежда несравнимо по-авторитетно. А и почти никой измамник не би излязъл „на светлина“ по този начин, понеже лесно ще бъде „хванат в крачка“.
Да обобщим – в очите на бъдещите клиенти вие сте:
Авторитетен професионалист с Портфолио
Окей ли сте с всичко дотук? Да бъдете „най-добрият(-ата)“ и да си подготвите портфолио?
А избрахте ли си специализация, тоест в коя област ще предлагате услуги?
Ако „Да“, продължаваме с разглеждане на някои от най-популярни ниши във фрийлансинга.
Копирайтър
За много хора писането на статии и други текстове изглежда най-достъпният начин да изкарат някой лев или направо да го превърнат в професия. Все пак всички сме завършили 3-ти клас, въответно можем да пишем, а и нямаме проблем с ползването на компютърната клавиатура, нали така?
Ами не точно.
Подреждането на смислени и приятни за четене изречения, и то спазвайки правилата на съответния език, не е съвсем проста работа.
Но пък, както повечето неща, може да бъде научено. Като за начало се иска само желание от ваша страна и време за практикуване.
Можете да започнете от писане на текстове, които целят предимно ранкване в търсещите машини (SEO), т.е. предназначени са предимно за четене от „ботове“ и не толкова – от живи хора.
Ще е добре и да решите дали имате амбиции да пишете на друг език, освен родния си. Ако владеете английски, немски или друг широко използван език, ще имате много повече възможности за привличане на клиенти, а и ще можете да поставите по-висока тарифа за работата си.
Освен това, ако се окаже, че писането ви харесва или пък просто сте добри в него, винаги можете да започнете свой собствен бизнес с блогове. Защо да пишете всеки ден за други хора след като можете да създадете съдържание за свои собствени сайтове и да печелите от него години наред?
Как да се научим да пишем добре
Много просто – чрез четене и писане. Повечето нови копирайтъри прескачат частта с четенето. Но истината е, че няма как да станете добри писатели, ако редовно не прекарвате част от времето си в четене.
Четете книги или други формати (статии и прочие) от жанра, в който искате да пишете. Дори ги препрочитайте. Дайте им възможност да попият в подсъзнанието ви.
И естествено – пишете.
Хитрини
Нека не си правим илюзии – копирайтингът е пренаселена ниша. И заради свръхпредлагането, средните тарифи не са особено високи. Повечето ви клиенти ще очакват да платят не повече от 2-3 лева или долара за всеки 100 думи.
Затова, ако искате някакви по-прилични доходи, или трябва да намерите такива, които са готови да платят повече, или просто да повишите производителността си.
Първото ще отнеме време докато изградите портфолиото си и завържете професионални контакти.
Ако става дума за материали на английские език, повече работа може да свършвате като използвате асистиращ софтуер за писане на английски език, който да коригира граматиката и да се грижи изреченията да звучат смислено.
Индустриалният стандарт за такъв софтуер е Grammarly.

Така ще можете да поемате и поръчки със смешен бюджет като тази:

И ще можете да свършите работата без кой знае какви усилия, т.е. ще ви позволи да печелите и от проекти с мизерно заплащане.
Ако внедрите Grammarly в работния си процес, това ще ви помогне неимоверно в стремежа за постигане на граматически перфектни статии. И ще можете да използвате този факт да си продадете услугите по-скъпо (или просто да биете конкуренцията!).
Писателският бранш е изключително конкурентен, така че не се свенете да използвате всички печеливши предимства, до които можете да се домогнете!
Копирайтърско портфолио
Да не забравите и да отделите най-добрите примери от работата си във ваш портфолио сайт. Да, и копирайтърите имат нужда от портфолио.
Особеното тук е, че не е удачно да публикувате материали, които са предназначени за сайтовете на ваши клиенти, защото ще се явят като дублирано съдържание, а това ще навреди на SEO-то на въпросните клиентски сайтове.
Идеалният вариант за копирайтърско портфолио е комбинация от текстове, написани специално и само за портфолиото, плюс линкове към работата ви в други сайтове.
Не е лошо и да пазите архив/копие с всичко написано.
Уеб дизайн и WordPress
Традиционно, уеб дизайнът включва направата на лейаути за уеб страници в PSD формат (Adobe Photoshop), които впоследствие биват „кодирани“ в HTML + CSS темплейти от frontend разработчици.
В днешно време това е остарял подход и търсенето и на двете услуги все повече намаля.
От доста години се налага методът „дизайн в браузъра“, тоест уеб дизайнерът пропуска изцяло Photoshop и използва директно CSS за оформление на страниците. Затова би било много по-перспективно да се продавате като дизайнер + front-end developer.
От друга страна, все по-нарастващата популярност на WordPress и навлизането на така наречените web builders създаде нова ниша в уеб дизайна и наблюдаваме увеличено търсене на дизайнери, специализирани в използването точно такива инструменти.
Най-големите платформи с интегрирани в тях drag & drop builders са Wix и Squarespace.
А и във „вселената“ на WordPress се е заформила цяла индустрия около решения тип drag & drop visual builders. Най-популярните от тях:
Независимо от конкретната платформа, идеята на всички такива инструменти е една:
Да направят уеб дизайна достъпен за всички
… Или поне за тези, които не могат или не искат да се занимават с писане на HTML и CSS код (при WordPress има и PHP!).
Естествено, това привлече вълна от дизайн-ентусиасти, но закономерно свръхпредлагането спомогна и за отсяване на професионалистите от обикновените потребители, които просто са почувствали прилив на креативност и са решили сами да оформят външния вид на собствения си сайт.
Какви възможности предлага за един фрийлансър всичко това?
Можете да се позиционирате на пазара като уеб дизайнер + експерт по някой от въпросните билдъри. Търсенето се увеличава, а компетентните специалисти по Elementor и Divi не са чак толкова много.
Можете да направите и свое собствено проучване на търсенето като напишете името на някой от горните продукти в големите фрийленсърски сайтове. Например, ето това са резултатите след като използвах „Search for jobs“ в Upwork:
Продукт | Брой обявени проекти (jobs) |
Elementor | 804 |
Divi | 422 |
Beaver Builder | 38 |
Visual Composer | 65 |
Забележка: има и много проекти, свързани с Wix и Squarespace, но няма как да се филтрират само свързаните с дизайн.
Имайте предвид и че няма нужда да се представяте конкретно като Divi дизайнер или Elementor експерт. Повечето клиенти не се интересуват каква точно технология ще използвате. Огромната част ще искат „сайт“ с едикаква си визия или конкретно WordPress сайт, изглеждащ по едикакъв си начин.
Въпросните инструменти ще ви позволят до голяма степен да конкурирате дори професионалните WordPress програмисти (освен в технически по-сложните задания), както и да демонстрирате превъзходство над дизайнерите, използващи само CSS.
Естествено, ще трябва да положите необходимите усилия да се научите да използвате избрания билдър ефективно! Няма да стане за няколко дни, но пък учебният процес ще е лек и забавен.
Споменах ли колко лесно е да си направите впечатляващо портфолио с визуален билдър, дори да са проекти, които не са ви възложени от клиенти, а сами сте измислили?
Ама чакай сега! На едно друго място нали ни препоръча да НЕ използваме тия билдъри??
Абсолютно вярно. Далеч не са най-доброто решение за проекти от типа на блогове, които разчитат на голямо по обем съдържание и целят оптимално SEO и привличане на органичен трафик.
Но са чудесни за landing pages, портфолио сайтове, както и за…
Клиенти, които не искат и да чуят аргументите ви и настояват за красив и накичен сайт с всички възможни визуални екстри!
На практика, това са повечето клиенти, на които ще попаднете.
При това положение, защо да не им предложите това, което искат?
Къде да намерим работа като фрийленсъри?
В началото – в големите фрийленсърски сайтове:
… Както и във Фейсбук групи като тази.
Най-добре е да си направите профил във всички! Като новорегистрирани няма да печелите кой знае колко проекти, затова просто „хвърлете въдицата“ на възможно най-много места.
След като натрупате опит, feedback, завържете контакти, и АКО сте оставили достатъчно доволни клиенти след себе си, поръчките постепенно ще започнат да „валят от нищото“. Това най-често ще са предишни клиенти, които искат отново да работят с вас или нови, на които сте били препоръчани от бивши (доволни) клиенти.
Допълнителни съвети за начинаещи фрийлансъри
Използвайте гъвкавостта на работата от вкъщи, но същевременно си създайте режим и внимавайте да не се лишавате от:
- Сън
- Добра храна
- Движение
- Социални контакти
Много е лесно да се увлечете и да работите до 2:00 през нощта или да се ограничите до 4-6 часа сън на нощ. Или пък да започнете да забавяте храненията или направо да прескачате някои от тях с аргумента „Само още няколко минути да довърша това…“
Недейте.
Била съм там, изпитала съм го. Не си заслужава. За 1-2 безсънни нощи ще заплатите с цели няколко дни минимална или направо нулева работоспособност. И това ако не е чиста загуба, не знам какво е!
Ще свършвате много повече работа и ще генерирате по-постоянни приходи, ако се научите да казвате „Стоп, достатъчно за днес!“
Вашият коментар