• Skip to primary navigation
  • Skip to main content

Учителка

Уроци по онлайн бизнес

  • Блогинг
  • Афилиейт Маркетинг
  • Онлайн Търговия
  • Фрийленсинг
  • WordPress
  • MLM
  • За Класната

Платформа за Онлайн Магазин : Как да Изберем Най-Подходящата?

Oni Оставете Коментар

Решили сте да влезете в онлайн търговията? Или вече сте имали онлайн магазин, но сте се препънали в техническата част? Ако някоя от тия теми ви е близка, вероятно пред вас стои въпросът коя софтуерна платформа за онлайн търговия да изберете за изграждане на сайта си.

На практика това е доста сложен въпрос. Има твърде много варианти и подходящият избор за един търговец е много вероятно да се окаже неприложим за друг и абсурден за трети.

Съдържание
1 5-те Най-Добри Платформи за Онлайн Търговия
2 Критерии за Избор на платформа за Онлайн Търговия
2.1 Популярност
2.2 Опции
2.3 Цена
2.3.1 Разходи по Shopify
2.3.2 Разходи по OpenCart
2.3.3 Разходи по WooCommerce
2.3.4 Разходи по Prestashop
2.3.5 Разходи по Magento
2.4 Поддръжка
2.4.1 Поддръжка на Shopify
2.4.2 Поддръжка на OpenCart
2.4.3 Поддръжка на Prestashop
2.4.4 Поддръжка на WooCommerce
2.4.5 Поддръжка на Magento
2.5 Лекота
3 Други Платформи
4 И в крайна сметка?

5-те Най-Добри Платформи за Онлайн Търговия

В случая „най-добри“ е малко или много условно, но така започват повечето кликбейт (clickbait) заглавия, така че защо да не започнем с изброяване на най-популярните:

  1. WooCommerce
  2. Shopify
  3. Magento
  4. Prestashop
  5. OpenCart

Всъщност, дори определянето на „най-популярните“ е доста трудна задача, защото в отделните части на света са популярни едни, а за други дори не са чували. Например, Prestashop е популярна в Европа (особено Западна), а OpenCart – в Азия, Русия, и Източна Европа. В САЩ царуват Shopify, WooCommerce, и Magento; там повечето заети в сферата не знаят какво е „opencart“.

Така че, списъкът горе е нещо като смесица от „световно“ популярни брандове.

Критерии за Избор на платформа за Онлайн Търговия

При селекцията на подходящ софтуер на-вероятно ше искате да ги съпоставите по критерии като популярност, набор от опции, цена, поддръжка, както и интуитивност и лекота при използване.

Популярност

Може да погледнете пак списъка по-горе. Именно, подредени са по популярност. В днешно време WooCommerce е най-често използваният софтуер за направа и задвижване на магазин за продажба на продукти през Интернет.

Графика с процентния дял на използваните платформи за Интернет търговия
източник: BuiltWith

Вижда се, че в глобален мащаб цели 29% от всички сайтове за онлайн продажби се базират на WordPress (с инсталиран WooCommerce плъгин).

Значи ли това, че казусът е решен, всичко е ясно, и WooCommerce е най-доброто решение за нашия магазин?

Може би да, може би не… Нещата обикновено не са толкова прости.

Ако сте имали интерес към тази сфера от известно време, сигурно сте забелязали, че в повечето публикации, а и в Youtube, най-често се мярка логото на Shopify и се обяснява надълго и нашироко колко лесно е да си отворим магазин в Shopify и да започнем да печелим от дропшипинг (примерно).

Ама колко е популярен тоя дропшипинг…

Истината е, че Shopify e особено популярен начин за стартиране на сайт за електронна търговия, именно поради изключително ниската бариера за започване. Трябват ви само 10-ина долара за домейн плюс $29 за първия месец, както и някакъв продукт или продукти за (пре)продаване. А продукти за дропшипване с лопата да ринеш…

Да започнеш онлайн търговия не беше толкова просто само допреди 6-7 години. Shopify и подобните му тепърва се появяваха, а дропшипингът все още не беше масово популярен модел. Продажбите по Интернет в общия случай бяха малко или много запазена територия за по-„сериозните“ търговци… и за Magento.

Точно така, Magento беше доминиращата платформа за е-магазини докъм 2014 година, или допреди „демократизирането“ на бранша. До голяма степен защото зад сайтовете с този софтуер обикновено стоят утвърдени компании, имащи завишени изисквания и разполагащи с достатъчно ресурси.

В този смисъл, останалите 2 алтернативи – Prestashop и OpenCart, се явяват като по-прости и достъпни алтернативи на Magento, насочени предимно към малкия бизнес или тепърва прохождащи търговци, които обаче предпочитат да използват безплатни решения с отворен код вместо готови платформи като Shopify.

Опции

По брой на вградените възможности (без плъгини и разширения), e-commerce платформите се класират така:

  1. Magento
  2. Prestashop
  3. OpenCart
  4. WooCommerce
  5. Shopify

Magento предлага огромен набор от функции и предоставя на собственика (управителя) на магазина инструменти за управление на почти всеки аспект на дейността. Контролният панел е като пулт за управление на интергалактически кораб – може да се изгубите в тоновете опции. Останалите платформи са много, много назад в това отношение.

Скрийншот на администраторския панел в Magento 2

Prestashop също идва с много възможности, които я правят подходяща за онлайн дейността на средно-големи и дори големи компании. Например, ще откриете дори вграден CRM. Няма ги дълбочината и прецизният контрол, предлагани от Magento, но пък за сметка на това е доста по-лека и достъпна за използване.

Екран с репорти в Prestashop

OpenCart има базов набор от функции за изграждане на електронен магазин. Липсват доста неща, които вероятно ще искате – например модул за доставки и различни платежни методи. Ще трябва да разчитате на различни разширения – безплатни или платени. Но пък за учудване, има граден афилиейт модул, какъвто липсва дори в Magento!

Демо на OpenCart – продуктов каталог

WooCommerce допреди някоя и друга година беше доста „гол“ откъм възможности, но в днешно време е доста богато пакетиран с кажи-речи всичко нужно за стартиране на добре оборудван сайт за онлайн продажби. Както и при OpenCart, най-вероятно ще искате да разширите възможностите му с някой и друг плъгин. Това всъщност е и най-гъвкавата платформа в това отношение – може да го промените до неузнаваемост.

Аналитикс страницата на WooCommerce

Shopify е проектиран да бъде максимално лесен и интуитивен за напълно начинаещ в онлайн търговията и затова залага на удобен интерфейс и… ограничен набор от опции. Ако не смятаме тоновете разширения (apps), които може да добавите, разбира се.

Shopify административен екран

Цена

В случая, под „цена“ ще имаме предвид общите разходи, които би трябвало да предвидите, ако се спрете на тази или на онази платформа.

Този път има смисъл да започнем от най-евтиното и слезем до най-скъпото 🙂

  1. Shopify ($$)
  2. OpenCart ($$$)
  3. WooCommerce ($$$)
  4. Prestashop ($$$)
  5. Magento ($$$$)

Ако бюджетът за стартиране е крайно ограничен и/или не ви се инвестира сериозна сума, за нещо, което не знаете дали ще е успешно… най-подходящият вариант изглежда Shopify!

Разходи по Shopify

Ще ви трябват само $29 за първия (а и за следващите) месец, както и 8-40 долара за домейн (в зависимост от разширението). Слагате някоя от безплатните теми и може да си настройвате магазинчето и да си въвеждате продуктите…

Обаче имайте предвид, че ако се задържите в Shopify или търговията започне да се разраства, много лесно разходите могат да излязат извън контрол. Освен месечната такса ($29 на минималния план), ще ви удържат малък процент и от всяка транзакция (ако приемате плащания с кредитни карти), а и разширенията (app-овете) в Shopify се заплащат на база месечен абонамент!

С две думи, с течение на времето, Shopify може от най-евтиното решение, да се превърне едва ли не в най-соленото!

Разходи по OpenCart

Ако изберете OpenCart за направа на онлайн магазина си, началото ще изглежда почти без пари. Защото ако не смятаме Shopify, всички останали платформи представляват open source, т.е. безплатни, софтуерни пакети. Е, някои като Magento имат платени (и много скъпи!) варианти, но тях няма да ги обсъждаме сега.

Освен безплатното копие на OpenCart, ще ви трябват домейн и хостинг. Не е особено тежък софтуер и ако нямате много продукти или не използвате много допълнителни есктеншъни („добавки“ по нашему), може да започнете с нескъп хостинг за около $10-$15/месец.

Най-вероятно ще искате да „обогатите“ базовата инсталация на OpenCart с някоя и друга екстра. Добрата новина е, че платените модули са сравнително евтини и са еднократни плащания.

Повечето собственици на OpenCart магазини прибягват и до платена тема, с която да подобрят външния вид на сайта си.

Ако обаче не можете да постигнете желаната функционалност или външен вид посредством готови модули и тема, ще се наложи да прибегнете до услугите на разработчик или дизайнер, който е запознат с платформата. Още разходи, които трябва да се калкулират.

Разходи по WooCommerce

Също като OpenCart, и WooCommerce е безплатен софтуер и се инсталира под формата на плъгин към изключително популярния WordPress.

При WooCommerce най-големите подводни камъни са изобилието от теми и плъгини. Ще питате „Ама как, това не е ли позитив?!“. Ами голям плюс е, но видимо безграничните възможности за разкрасяване и разширяване на един WooCommerce сайт са твърде изкушаващи, особено за начинаещ онлайн търговец. Повечето обикновено избират най-богатата и интерактивна тема, както и инсталират цяла купчина плъгини, защото всеки от тях по някакъв начин уж подобрява сайта, нали така?

Проблемът е, че добавянето на много визуални стимули и опции към един магазин в един момент започва да обърква и разконцентрира посетителите и често ги отклонява от предполагаемо основната им цел – да си купят нещо.

… На което всъщност и собственикът на магазина силно се надява!

Освен това многото визуални добавки, както и допълнителната функционалност, обикновено влошават производителността на софтуера и се получава така обичайното за WordPress сайтовете бавно зареждане на страниците.

Повечето собственици се втурват да решават чрез ъпгрейд до по-скъп хостинг план. Което са си допълнителни разходи. А пък и в много от случаите това не помага.

Другият фактор, който трябва да се има предвид преди да започнем да инвестираме в един WooCommerce сайт, е сравнителното високата цена на плъгините, и особено на факта, че повечето се продават на абонаментен принцип – плащате всяка година за достъп до нови версии на продукта и до поддръжка от страна на компанията-разработчик.

Разходи по Prestashop

Следваща в редичката е Prestashop. Относително тежък софтуер е и предполага по-високи разходи за хостинг. Цените на плъгините (добавките) са високи!

Разходи по Magento

Magento е комплексен и ресурсоемък софтуер. Предвидете бюджет за достатъчно бърз хостинг. Както и за услугите на някой фрийленсър или компания, специализирани именно в тази платформа. Сами трудно ще се справите, освен ако не отделите значителна част от времето си в изучаване на тънкостите на администрацията и поддръжката на Magento.

Но пък разширенията (плъгини/добавки) за Magento са повече от поносими, ако ги погледнем на фона на всичко останало.

Поддръжка

Поддръжка на Shopify

Ако магазинът ви е в Shopify, няма да имате особени грижи по поддръжката – основната част е включена е в цената, т.е. в месечната такса. Ако имате проблеми със самата платформа, просто търсите помощ по официалния канал.

Същото се отнася и за случаите, когато имате проблеми с някой от инсталираните (платени) app-ове – разработчикът му е длъжен да се отзове.

Ако обаче имате нужда от помощ по самия магазин – например искате някаква модификация по визията, ще трябва да потърсите специалист по Shopify. Ако не държите да говори или пише на български, лесно ще намерите някого.

Поддръжка на OpenCart

OpenCart е доста популярна в България, така че не би трябвало да е кой-знае какъв проблем да намерите помощ под формата на съвети или техническо обслужване.

Освен това може да се възползвате от офертата за официална поддръжка – $99/мес. или $99 еднократно за решаване на конкретен проблем.

Поддръжка на Prestashop

Малко по-малко популярна тук, Prestashop е и по-сложен софтуер от OpenCart, следователно може да се наложи да прекарате малко повече време в четене на форуми.

Също може да се възползвате и от официална поддръжка – цените започват от 249 EUR за период от 3 месеца.

Поддръжка на WooCommerce

Какъвто и проблем да имате с WooCommerce, ще можете да разчитате почти със 100% сигурност да откриете решение – било под формата на безплатен съвет или като платена помощ от специалист. Още по-вероятно е вече някой да се е сблъсквал със същия казус и решението да е описано някъде в Интернет. Просто защото WordPress и съответно WooCommerce са изключително популярни и използвани.

Официална поддръжка няма, но има достатъчно компании и фрийленсъри, които са специализирани в предлагането на WordPress/WooCommerce поддръжка.

Поддръжка на Magento

Тук нещата са малко по-сложни. Ако използвате безплатната версия с отворен код на Magento, ще трябва или да се обърнете към агенция/фрийленсър, или сами да ровите из сравнително оскъдната информация в Интернет.

Истината е, че повечето компании, ползващи Magento, имат служители (програмисти, администратори) в екипа си, които се занимават точно с това.

Ако имате технически наклонности или дори някакви програмистки умения, с повече търпение бихте могли да се справите и сами, но дори и тогава трябва да прецените дали ще можете да отделите достатъчно време.

Лекота

В случая имаме предвид доколко достъпна за научаване и лесна за използване е дадена платформа за онлайн търговия.

Shopify е съвсем интуитивна и приятна за използване, дори ако никога не сте имали работа с такъв тип софтуер.

OpenCart има опростен и много пъргав интерфейс. Няма да ви отнеме много време да се ориентирате в администраторския панел, особено ако се има предвид и че опциите не са кой знае колко.

WooCommerce също е много лесен за използване – специално в случай, че WordPress вече ви е познат. Но администрацията на каталога може да е доста тромава, особено ако имате повече от няколко хиляди продукта. А и поначало панелът на WordPress е тежък и всяка страница зарежда сравнително бавно.

Prestashop предлага много добре подреден интерфейс за управление, ако не броим дебелата лента в горната част на екрана (но пък може да я преместите встрани). На пръв поглед многото елементи могат да бъдат плашещи, но пък визуално всичко е много привлекателно и доста интуитивно.

Magento е хммм… плашещ. Да си изградите добра ориентация в администраторския панел ще ви отнеме поне няколко седмици – основно заради многото опции, част от които са заровени йерархично под други опции.

Интерфейсът е много изпипан и е лесен за използване, след като веднъж му „хванете чалъма“.

Имайте предвид и че работата в административната част на Magento е по-бавна. Например, въвеждането на всеки един продукт ще ви отнеме повече време – заради многото полета, а и тази част от софтуера поначало не използва кеширане и презареждането на страниците отнема повече време.

Други Платформи

Ако за първи път се интересувате от онлайн продажбии и започнете да търсите мнения в Интернет или се зачетете задълбочено написаното по форуми, ще откриете, че има изобилие от софтуерни пакети или онлайн услуги, с които да си направите магазин. Пазарът е просто претъпкан.

Освен разглежданите тук продукти, ще попаднете и на имена като Wix, BigCommerce, 3dcart, ZenCart, nopCommerce, както и на предложенията на родни компании, таргетиращи предимно местния пазар: GombaShop, Seliton, CloudCart.

Естествено, всеки от тях си има потребители и дори заклети фенове, които са готови да се закълнат, че това, което ползват именно те, е най-доброто! Но това важи за всеки тип продукт, от който има повече от една алтернатива.

Идеята на настоящата публикация е да ви ориентира по отношение на най-популярните и практични решения, които предлагат стабилна база и си заслужават инвестицията в средно- и в дългосрочен план.

Разбира се, винаги съществува вероятността конкретно за ВАС най-добрият избор да е именно някоя от по-„забутаните“ платформи. Но пък това, което изглежда идеално в настоящия момент, много лесно може да се окаже задънена улица в един бъдещ момент – например, когато решите, че искате да предложите едикаква си функционалност на клиентите, а софтуерът не го позволява или пък е трудно да бъде осъществена (на приемлива цена).

И в крайна сметка?

Колкото и да е изтъркан този тип отговор – зависи от вас. Опитах се да обобщя възможно най-кратко, но достатъчно изчерпателно, опита си с горните инструменти за онлайн търговия, за да можете да си изградите първоначална представа.

Много е вероятно още докато четете да сте си харесали някой вариант за вашия магазин.

На практика, всяка от платформите е малко или много балансирана – предлага едни възможности, които са за сметка на нещо друго.

По-богатите и изпипани софтуери обикновено излизат по-скъпи откъм финанси или време, а по-орязаните може да се окажат спънка за по-нататъшното развитие на бизнеса ви.

Reader Interactions

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Тук-там из постовете може да има афилиейт линк, който би донесъл комисионна за учителката ви, ако купите съответния продукт.

Всички права запазени © 2022 · Даскалицата · Log in