
Гугъл мрази техниките, които се използват от години за набавяне на линкове към даден уебсайт (backlinks). До определен момент, това беше основният начин за издигане в „очите“ на търсещите машини (най-вече Google), практическата полза от което беше, че сайтът се класираше на предни позиции в страниците с резултати от различни търсения (SERP).
Вече не.
Ако продължавате с обичайните процедури като добавяне в директории, размяна на линкове, сателитни блогове (PBN) и т.н., най-вероятно ще получите бан от Гугъл и изпадане в трета глуха. С две думи – ще трябва да забравите за почти какъвто и да било органичен трафик.
Търсачката на Гугъл вече е достатъчно еволюирала и разпознава всякакви линкове, които не са резултат от естественото споделяне на ценно съдържание от потребителите или собствениците на други сайтове.
Въпросните алтернативни „чалъми“ за получаване на backlinks са категоризирани като „black hat SEO“ и все още се използват масово от професионалистите, наричани „SE оптимизатори“.
Ако не се сещате за кои техники за оптимизация става дума, ето непълен списък:
- Търговия и размяна на линкове
- Линк директории
- Пренасищане на текстовете с ключови думи
- Скрити линкове
- Статии с линк, написани от „гостуващи“ автори
- Директории със статии (article directories)
- Мрежи от сателитни блогове (private blog networks)
- Дублирано съдържание (вече налично на друг уеб адрес)
- Спам коментари
Въпреки, че повечето SEO ентусиасти вече знаят за неефективността на горните подходи, те все още продължават да се предлагат като платени услуги – погледнете в който и да е уебмастърски форум и ще видите доста такива обяви.

Не е трудно да се досетим защо – поне от 10 години оптимизацията за търсачки (SEO) съществува като отделна индустрия и за заетите в нея не е много привлекателна идеята да се откажат от досегашния си източник на средства.
Предвид казаното дотук, беклинковете (backlinks) продължават да имат голяма тежест при изчисляването на важността на един уебсайт от Гугъл!
Въпросът е, че Гугъл не е прост и ще разбере ако се опитвате да хитрувате.
Ами как тогава да накарам другите да си сложат линк към моя сайт??
Много просто – по възможно най-естествения и логичен начин:
Напълнете сайта си с качествено съдържание!
Независимо дали предлагате ценна информация под формата на блог постове, книга за даунлоуд, продавате интересен продукт, или имате онлайн инструмент – щом задоволявате реална нужда и сте в помощ на потребителите, рано или късно някои от тях ще споделят линк към сайта ви – било то в любимата си социална мрежа или собствения сайт.
Нищо от написаното дотук НЕ означава, че е абсолютно забранено сами да поствате линк към собствения си уебсайт по форуми и социалки. Можете спокойно да го направите…
… Но не го правете систематично и не гонете количества. Или с други думи – не СПАМЕТЕ!
Разликата между спам и споделяне е очевидна, надявам се?
Също така, можете да си поискате/изпросите от други собственици на сайтове да сложат линк към вашия.
Особено ефективни са беклинковете от големи и авторитетни сайтове.
Например, видели сте (или целенасочено сте потърсили) страница на някой авторитетен сайт, в която темата е силно свързана с вашата ниша. Ако сте се погрижили да публикувате качествено съдържание и смятате сайта си за наистина ценен източник, можете да предложите на собственика на въпросния голям сайт да сложи линк към вашия като начин да предложи на читателите си по-нататъшно и детайлно инфо по конкретния казус.
В такъв случай това дори няма да е просене, понеже и вие ще подходите от позицията на авторитет. Ключовият момент е да сте се потрудили да изглеждате като такива.
Внимание: избягвайте сайтовете тип „спамилка“, създадени с основната цел да линкват към други сайтове!
Да повторим:
Създайте и предложете нужен, търсен, и качествен контент в сайта си.
Останалото е (сравнително) лесно.
И за накрая – имайте предвид, че ако развивате блог или друг тип уебсайт с текст като основно съдържание, можете дори изцяло да пропуснете набавянето на беклинкове. Ако го напълните с голям обем съдържание (постове, статии), Гугъл сам ще започне да изпраща читатели към него от даден момент нататък. И ако читателите го оценят високо – прекарват продължително време в четене и/или се завръщат, Гугъл ще ви възнагради с висок ранк.
TLDR: Content is King
Вашият коментар
Трябва да влезете, за да публикувате коментар.