• Skip to primary navigation
  • Skip to main content

Учителка

Уроци по онлайн бизнес

  • Блогинг
  • Афилиейт Маркетинг
  • Онлайн Търговия
  • Фрийленсинг
  • WordPress
  • MLM
  • За Класната

Написване и Продажба на Електронна Книга

М. Даскалова

жена чете електронна книга

Един от най-достъпните начини човек да направи някой и друг лев онлайн, е като издаде книга. И по-специално, като започне да издава и продава електронни книги, или ebooks, онлайн.

Като се замислим за издаване на книги, обикновено си представяме големи офиси, пълни с редактори, писатели, административен персонал и т.н. След това вероятно ще се сетим за печатници и книжарници.

Но ако имате компютър и достъп до Интернет, можете да обхванете целия процес по създаването и издаването на една книга, без изобщо да ставате от стола.

Няма и задължителни инвестиции, които ще трябва да направите, ако решите да започнете такъв бизнес. Ако не броим труда и времето, разбира се.

Ако сте от типа хора, които обичат да четат, или пък винаги сте смятали, че имате на какво да научите останалите, вероятно вече през главата ви е минавала идеята да напишете своя книга. А може би дори вече имате нещо написано, но то си отлежава там някъде в личните ви архиви и никой (или почти никой) не знае за съществуването му.

Съдържание
1 Защо е толкова трудно за нов автор да успее на книжния пазар?
2 Какво означава човек да САМОИЗДАДЕ книгата си?
3 Има ли пари в електронните книги?
4 Какво представляват електронните книги?
5 Как да решим на каква тема да е книгата?
6 Как точно се печели от електронни книги?
6.1 Продажба на е-книги чрез собствен сайт
6.2 Продаване на книги в Amazon
6.3 В крайна сметка в Амазон ли да продавам или на моя сайт?
7 Как да напишем електронната книга
7.1 Колко дълга да е електронната книга?
8 Маркетинг на електронна книга
9 Някои практически съвети за издаване на успешна електронна книга
9.1 Пишете на теми, които са ви близки
9.2 Не пишете с твърде префърцунен или академичен стил
9.3 Не забравяйте да редактирате и коригирате където е нужно
9.4 Използвайте професионално направена корица за книгата

Защо е толкова трудно за нов автор да успее на книжния пазар?

Традиционният път за всички автори в близкото минало беше през издателска къща, която взема суровия материал (ръкопис или файл) и се ангажира с всички дейности по отпечатването, разпространението и маркетинга на продукта.

Проблемът е, че големите издателства по правило не правят кой-знае какво по отношение на промотирането на книгите на нови или неизвестни автори. За тях е по-изгодно да фокусират вниманието на публиката върху ограничен брой вече известни автори на бестселъри. Защото да рекламираш ново произведение с непознато име на корицата е начинание с неизвестен финансов резултат и с потенциал да завърши със загуба.

Влезте в която и да е книжарница и ще видите на преден план и близо до входа основно книгите на световноизвестни писатели или поредното издание на някоя класическа творба.

Забутани и наредени по лавиците ще откриете произведенията на автори, които вероятно никога не сте чували или пък разни представители на непопулярни жанрове.

Затова през последните 10-ина години все повече нови автори предпочитат да заобиколят издателските къщи и да самоиздадат резултата от труда си.

Какво означава човек да САМОИЗДАДЕ книгата си?

На първо място, самоиздаването обикновено НЕ включва отпечатване. Просто защото по този начин се елиминират разходите и проблемите по създаването, съхранението и доставянето на физическия продукт (книгата). Дори да можете да си го позволите, това е твърде голям риск, тъй като просто няма как да знаете колко бройки ще бъдат продадени.

На теория можете сами да платите за отпечатване на книгата си, както и да се заемете с дистрибуцията – да започнете да я предлагате по книжарниците. Но това също е начинание с неизвестен резултат и което предполага влагането на немалко ресурси и усилия. И то след изморителния процес по писане на самия текст!

Да издадеш сам книгата си най-често означава да я предложиш на читателите в дигитален (или „електронен“) вид, удобен за четене на телефон, таблет, или пък компютър.

Подготвеният и форматиран файл се качва в някоя от големите платформи за продажба на електронни книги. Или пък го продавате през собствения си сайт.

Има ли пари в електронните книги?

Като начало, милиони електронни книги се продават всяка година и дори формират 20% от продажбите на всички книги въобще в САЩ.

Няма какво да се лъжем – пазарът е доста наситен, но пък винаги има възможност за нов автор да заеме частица от него.

Какво представляват електронните книги?

Електронните книги са си… книги, но във формат, който може да бъде качен и впоследствие свален от Интернет. Както и да бъде консумиран (четен) на почти всички електронни устройства, които разполагат с екран.

Можете да ги напишете сами или да наемете фрийленс писатели, които да ги напишат.

Няма да има нужда да разчитате на издател, който да определи съдбата на творението ви, т.е. да чакате да се изкаже дали книгата ви ще бъде издадена въобще. Както и няма да ви се налага да чакате някоя книжарница да се съгласи да я сложи на лавиците си. Ще имате пълен контрол върху целия процес.

Това означава и че ще трябва да се заемете с всичко сами, включително и с маркетинга и продажбите!

Но пък цялата печалба ще е за вас, ако продавате през собствения си уебсайт. Или поне повечето, в случай че използвате някой marketplace (като Amazon).

Как да решим на каква тема да е книгата?

Могат да бъдат на всякакви теми – още един плюс, когато разглеждаме предимствата им пред хартиените книги и работата с издателски къщи, тъй като последните често биха имали възражения спрямо определени жанрове или теми. А в случая вие имате свободата да прецените кои ниши от читатели да таргетирате.

Естествено, ще е добре да подберете ниша, в която има достатъчно търсене. Или с други думи казано – да има достатъчно читатели, които биха имали интерес към темата и съдържанието на книгата ви, както и биха платили за него!

Един от подходите за намиране на ниши с добър монетарен потенциал е просто да прегледате списъците с бестселъри на сайтове като Амазон. Но не се ограничавайте само до най-продаваните заглавия горе на страницата, а задълбайте в това кои са бестселърите в отделните категории и подкатегории, особено в тези, към които вие имате интерес!

Докато разглеждате бестселърите, ще срещнете имената на доста писатели, които всъщност се замоиздават. Например, Хю Хоуи е известен с научнофантастичната си поредицата, продавана през Амазон Киндъл. Има данни, че за известен период е продавал между 20 хиляди и 30 хиляди копия на месец, които са генерирали към $150 000 месечен доход.

Или пък Аманда Хокинг, която се специализира в писането на „паранормална романтика“ и фентъзи романи, е продала повече от милион книги през Амазон, от които е спечелила повече от 2 милиона долара.

Корицата на "50 Нюанса По-Тъмно"
Корицата на „50 Нюанса По-Тъмно“

И може би най-известният пример е еротичната серия „50 Нюанса Сиво“ на Е. Л. Джеймс, която първоначална е самоиздадена, преди да бъде прилапана от голяма издателска компания и превърната в няколко суперпопулярни филма.

Как точно се печели от електронни книги?

Имате няколко опции за продаване, ако решите да започнете бизнес като издател на електронни книги.

Ако се целите в англоезичния пазар, очевидният подход е да предложите продуктите си на Amazon.com. Но както споменах по-горе, можете да ги продавате и директно от личния си уебсайт. Или да съчетаете и двата подхода.

Продажба на е-книги чрез собствен сайт

Най-простото начало е да „опаковате“ текста в PDF файл и да предоставите свалянето му срещу заплащане. За целта можете да използвате безплатния софтуер WordPress с инсталиран WooCommerce плъгин. Напълно автоматизиран процес. Единствената ви грижа ще е да наблюдавате дали сайтът работи нормално.

Основният плюс тук е, че можете да контролирате целия процес, както и да упражнявате един вид „собственост“ върху клиентите си. Веднъж регистрирали са не уебсайта ви или просто осъществили покупка, вие вече имате техният email адрес и можете да се свържете с тях във връзка с нови предложения, книги, или услуги, които решите да предлагате в бъдеще.

А ако продавате на Амазон (или друго подобно място), клиентите дефакто са си на Амазон. Също така, в Амазон вниманието на посетителите е разпръснато между много продукти. Във всеки един момент те бъдат бомбардирани с още доста предложения, и дори да са имали първоначален интерес към вашата книга, е много лесно да бъдат примамени от малко по-шарената корица на друг автор…

Имайте предвид и че потребителите на Амазон са свикнали на цени на e-books от порядъка на $1.99-$9.99. А ако продавате директно през собствения си уебсайт, можете да сложите значително по-висока цена и тя да се окаже абсолютно приемлива за аудиторията.

Ако искате все пак някаква насока по отношение на ценообразуването, според разни експерти, една цена до $14.99 не би накарала средностатистическият американски читател да се замисли дълго преди да извади кредитната си карта. Явява се нещо като психологическа граница.

Според същите тези специалисти, можете спокойно да предложите книгите си на цени до $40, че и повече, ако решите, че съдържанието би имало съответната стойност в очите на купувачите.

Продаване на книги в Amazon

Amazon си имат специална платформа, наречена Kindle Direct Publishing. Големият плюс на издаването на електронна книга през KDP е достъпът до огромния брой съществуващи клиенти на компанията.

Електронни книги в Амазон
Електронни книги в Амазон

Минусите? Погледнете малко по-нагоре. Освен това, Амазон ще си удържа не много малък процент от всяка ваша продажба.

Смята се, че около 89 милиона американци са активни читатели на електронни книги. Това е и пазарът, в който повечето автори се целят. А Киндъл ви отваря вратите до по-голямата част от този пазар – всички посетители, които браузват сайта в търсене на ново четиво.

Още статистика – 38% от всички продажби на електронни книги в Амазон са на „самоиздадени“ заглавия, тоест не са измежду предложенията на големите издателства.

В сравнение с продажбите на собствен сайт, в Амазон ще печелите много по-малко от всяка продажба. Но пък ще имате възможността да достигнете много по-голям пазар.

Процедурата по продаване през Киндъл е доста проста. Регистрирате се и ъплоудвате ebook-а си. Самата платформа има грижата по конвертиране в техния си формат. Попълвате нужното инфо и слагате цена.

В крайна сметка в Амазон ли да продавам или на моя сайт?

Най-добре и на двете места!

Пуснете една или повече от книгите си в Амазон с цел привличане на трафик към вашия уебсайт. За целта, не забравяйте да сложите линк към него в книгата.

Най-добрият начин е линкът да води към някакъв бонус на сайта. А на самия сайт въпросният бонус да е достъпен само след като се абонират за мейлите ви чрез форма за абонамент (subscribe form).

След като вече имате мейлите им, можете отвреме-навреме да им предлагате други книги от уебсайта си, на по-висока цена!

Как да напишем електронната книга

Дали ви се вярва или не, но може би имате повечето от книгата вече написано. Ако имате блог с прилично количество съдържание, отделните постове могат да бъдат превърнати в ebook след известна редакция. Просто подредете релевантните постове в някакъв смислен ред, нанесете нужните редакции, добавете въведене и заключение, и сте готови!

Естествено, всички блог постове, които използвате за целта, би трябвало да се отнасят към темата на книгата и да са логически свързани.

Въпреки, че така събраната информация може да бъде достъпена безплатно в блога, много хора биха платили за удобството да я имат в по-удобен за консумация вид, като например под формата на електронна книга.

Разбира се, това е само един от начините за снабдяване със съдържание за книгата. Спокойно можете да публикувате оригинална художествена или нехудожествена творба – нещо, което е плод или на въображението, или на задълбочените ви проучвания в дадена област.

Ако започвате от нулата, най-важната част е да си поставите за цел завършването на книгата и всеки ден да отделяте поне по 1-2 часа за писане! Направете план на съдържанието и след това го изпълнете, точка по точка.

Колко дълга да е електронната книга?

Определено няма нужда да пишете нещо голямо от рода на 800-1000 печатни страници. Огромната част от книгите в Амазон са между 100 и 200 печатни страници и се продават в интервала $2.99-$4.99.

Много от читателите предпочитат електронни книги, които са по-кратки и по същество, без да бягат много-много от темата. Особено ако става дума за нехудожествена литература.

Естествено, не е много вероятно да забогатеете от продажбата на такава книжка, но пък можете да пишете и да продавате по-голям брой от тях. И най-вече – да ги използвате за привличане на хората към вашия уебсайт (както обясних по-горе).

Маркетинг на електронна книга

Без подкрепата на издателска къща, работата по промотиране на книгата ще бъде изцяло ваше задължение. Не, че губите кой-знае колко – и без това издателствата не се чупят от старание да рекламират повечето от продуктите си. Маркетинговите им ресурси са почти изцяло запазени за произведенията на доказани автори на бестселъри.

Имате няколко основни възможности за привличане на вниманието към новата си книга. Ще започнете, разбира се, от социалните мрежи. Фейсбук страницата ви! Ако е за англоезична аудитория, Туитър също би трябвало да е приоритет. Ако жанрът е подходящ, и контактите ви в LinkedIn непременно трябва да научат за нея.

Когато обявявате книгата си в социалните мрежи, направете го с линк към личния уебсайт, а не директно към продуктовата страница в Амазон.

Имайте предвид, че с един пост или едно обявление, няма да постигнете кой-знае колко. Трябва да привлечете колкото е възможно повече внимание. Публикувайте блог постове на теми, свързани със съдържанието на книгата. Предлагайте различни томболи с награди. Опитайте се да проявите креативност в маркетинга.

Ако все още не сте го направили, регистрирайте се във форуми и бъдете активни в различни Фейсбук групи, свързани с темата на книгата ви. В подходящ момент, насочете вниманието на останалите членове към нея.

Нелоша идея е и да предложите част от книгата безплатно – например, някоя от главите. Така ще създадете шанс читателите да се заинтригуват и да поискат да видят и останалото, или с други думи – да купят книгата.

Ако продавате на Амазон, може да опитате да пуснете платени реклами, с които да промотирате книгите си на прецизно таргетирана аудитория, която сметнете, че би имала най-голям интерес. Но в началото може би ще искате да пропуснете този момент.

Някои практически съвети за издаване на успешна електронна книга

Ако искате да превърнете издаването на дигитални книги в бизнес, ще трябва да оптмизирате процеса по създаване и оформяне на крайния продукт. Да си създадете рутина и да избягвате глупави грешки, които биха ви забавили или намалили шансовете за финансов успех.

На първо място е важно да започнете с план на съдържанието на книгата, както и някакъв режим за работа (кога и по колко ще пишете). Идеално ще е да планирате и маркетинга – каква аудитория би се интересувала от завършения продукт, къде и как ще я промотирате. Поставете си и краен срок и направете всичко възможно да го спазите.

Не попадайте в капана на много творци да работят само когато са изпаднали във вдъхновение или просто са в настроение за това! Звездите рядко ще са подредени идеално за вас и ако ги чакате, най-вероятно книгата никога няма да бъде завършена.

Вместо това, третирайте процеса като ежедневна отговорност и си създайте навика да пишете по предварително определен минимален брой думи. С времето ще става все по-лесно да намирате „вдъхновение“ точно когато ви трябва.

Пишете на теми, които са ви близки

Ако искате съдържанието на книгата ви да е увлекателно за читателите, най-добре ще е да пишете със страст и/или от позицията на експерт по темата. Като цяло не е много удачна идея да изберете дадена тема, само защото смятате, че би превърнала творбата ви в бестселър.

Не пишете с твърде префърцунен или академичен стил

Текстът трябва да е лесен за четене и разбиране. Дори ако ви влече да демонстрирате сложен изказ и езикови умения, по-добре да се въздържите. Дори високоинтелигентните читатели ще оценят един по-прост и разбираемо написан текст.

Не забравяйте да редактирате и коригирате където е нужно

Проверете за граматически грешки, пропуснати букви и тем подобни. Ако имате съмнения в познанията си по граматика, потърсете помощта на приятел или на професионален редактор.

Горното важи с особена сила ако пишете на чужд за вас език – например английски. В такива случаи, инструменти като Grammarly ще се окажат незаменими.

Направете всичко възможно да сведете грешките до минимум. Рядко е възможно да ги елиминирате напълно, но един небрежно написан и неошлайфан текст би подразнил читателите и би ги отказал да купят някои от другите ви книги. А може да ги провокира да оставят негативни ревюта или дори да си поискат парите обратно.

Използвайте професионално направена корица за книгата

Корицата е нещото, което ще привлече погледите на браузващите, ще провокира любопитството им, и евентуално ще ги накара да кликнат да видят пълното инфо за книгата.

Не се опитвайте да минете с оправданието пред себе си, че книгата ви няма нужда от привлекателна корица, тъй като сте нови, независими, или бедни автори и незнамси какво още! Не се опитвайте да минете с нещо недодялано и направено набързо за отбиване на номера.

Ако нямате графични умения или много средства, можете да наемете дизайнер от Fiverr, където обикновено цените са повече от приемливи. Може да откриете и такива, които биха ви предложили услугите си на скандално ниски цени.

На практика, много хора биха купили една книга само на база на това колко са харесали обложката…

И за заключение:

Ако искате да спечелите пари от писане и издаване на електронни книги, ще трябва да третирате това занимание като бизнес, а не като приятно хоби.

Тук-там из постовете може да има афилиейт линк, който би донесъл комисионна за учителката ви, ако купите съответния продукт.

Всички права запазени © 2021 · Даскалицата · Log in