
Изграждането на успешен уебсайт се свежда до следните стъпки:
- Дефиниране на целта на сайта
- Избор на тип на сайта
- Планиране на съдържанието
- Избор на технологии
- Домейн
- Хостинг
- Инсталация
- Настройка на софтуера
- Създаване на съдържание
- Дизайн
- Популяризация
Едва ли просто ей-така ви е хрумнало, че искате да имате сайт. Най-вероятно имате някаква конкретна идея или цел, които искате да постигнете чрез въпросния уебсайт. Нямате нищо предвид? Ами добре ще е първо да изясните за самите себе си какъв е крайният ефект, към който се стремите. Да спечелите пари? Да привлечете общественото внимание към дадена кауза?

Липсата на добре дефинирана цел ще доведе до липса на фокус и в крайна сметка ще определи успеха на сайта. Основната причина е, че в днешно време има много, дори може би прекалено много, уебсайтове. И всички се борят за вниманието на Интернет потребителите. Каквато и да е темата или специализацията на бъдещия ви сайт, почти 100% сигурно е, че вече има съществуващи сайтове с подобно съдържание, които ще се окажат конкуренция след старта.
Една вметка, преди да задълбаем в темата…
Не си правете уебсайт, ако целта ви е просто да станете известни!
… За тази цел има социални мрежи, които са много по-ефективен инструмент за тия, които искат да стават инфлуенсъри или просто са малко по-суетни и нарцистични натури. Youtube, Instagram, Facebook, а напоследък и TikTok са идеалните места да съберете аудитория, която да впечатлите с външност, стил, или други свои лични качества.
В днешно време създаването на блог, да речем, изобщо не ви гарантира (дори е доста съмнително) привличането на редовни читатели или фенове. Предпочитаните начини за консумация на Интернет съдържание доста се промениха за последните 5-8 години. Сега потребителите, и особено по-младото поколение (около и под 30 г.), предпочитат по-лесносмилаеми формати като снимки и видео. В този смисъл, ролята на блоговете се промени и вече на тях се гледа предимно като на ресурс за решаване на конкретен проблем, т.е. фокусът вече не е върху автора, а върху предоставената информация. В този смисъл…
Направете си БЛОГ, ако искате да споделяте ПОЛЕЗНА информация…
… свързана с решаването на някакъв проблем. Например можете да публикувате съвети по теми като „как да сваля 5 килограма„, „как да поправим бойлера„, „какъв телефон да си купя„. Идеално, ако темата на блога е нещо, което ви вълнува или в което сте квалифицирани. Така ще можете да се обръщате към читателите от позицията на авторитет в областта, а и няма да се налага да отделяте много време за проучване.
Освен блог, можете да направите още безброй типове сайтове, но тяхното изграждане и популяризиране може да се окаже значително по-сложна задача. Освен ако не говорим за онлайн магазините, към които може да се ориентирате ако търсите по-директен и бърз метод за печалба.

Ако смятате да продавате продукти по Интернет, ще трябва да си направите ОНЛАЙН МАГАЗИН
… или да използвате някой от големите онлайн пазари (marketplaces) като Ebay, Amazon или Etsy, да речем. Но темата в момента е изграждането на собствен сайт, така че ще оставим гореспометатите платформи за друга тема, а и продаването там е свързано с доста минуси.
А може би просто имате намерение да продавате услугите си и да градите кариера като фрийленсър. В такъв случай е повече от добра идея да си направите…
Портфолио сайт
… На който да презентирате себе си, уменията си, както и да публикувате детайлно инфо за завършените си проекти. Освен начин да впечатлите потенциалните си клиенти с добре подбрани примери, онлайн портфолиото ще ги увери в професионализма ви и ще им вдъхне увереност, че попадат в добри ръце. Което неимоверно ще увеличи шансовете за стигане до сделка.
Съдържание на сайта
Ако смятате да започвате блог, най-вероятно ще искате да пишете постовете и статиите сами. Но може и да аутсорснете тази работа, т.е. да наемете професионален копирайтър. Също така е добре да помислите и за подходящ снимков или видео материал, с които да обогатите текстовете.
Ако ще вдигате магазин, първата ви цел ще са продуктите за продажба. Най-често онлайн търговците купуват стока на едро, но напоследък особено популярен стана методът дропшипинг – при него няма нужда да инвестирате значителни средства за доставки или да се грижите за неща като съхраняване , следене на складова наличност, опаковане и изпращане на стоките. Основният проблем при дропшипинга в България е ниската бизнес култура на повечето дропшипъри (доставчици), затова ще трябва внимателно да проучите доколко надеждни и коректни са потенциалните партньори.
Особено привлекателна възможност е дропшипингът на чужди пазари като САЩ или Европа, при което се използват или местни (за съответния пазар) доставчици или стоките се поръчват от Китай.

Имайте предвид, че освен продуктите за продажба, много често онлайн магазините имат и блог секция, в която редовно се поства съдържание с информативен характер, което освен всичко друго има и позитивен SEO (search engine optimization) ефект и спомага за привличането на повече потребители към сайта.
Технологии
С цел спестяване на време и пари, препоръчително е да използвате готов софтуер от тип система за управление на съдържанието (CMS). Ако не сте технически подготвени, не е особено добра идея да инвестирате в индивидуална разработка, т.е. да наемате агенция или фрийленсър да изградят сайта ви, особено ако става дума за популярен тип сайт от сорта на блог, магазин, форум и т.н., за които има достатъчно голям избор от готови или полуготови софтуерни решения.

Следва неизчерпателен списък с едни от най-популярните CMS за блогове и магазини:
Блог | Магазин | Портфолио |
WordPress | WordPress + WooCommerce | WordPress |
Blogger | Shopify | Jekyll |
Ghost | Prestashop | |
Jekyll | Opencart |
Домейн
Това е името и Интернет адресът, на който потребителите ще намират сайта ви и изглежда като mysite.com . Най-разпознаваемото разширение е „.com“, а ако ще правите уебсайт на български език и съответно за българска аудитория, може да използвате и „.bg“, но имайте предвид че регистрацията на .bg домейн е свързана с някои неудобства, а и струва няколко пъти по-скъпо.
Домейн на изгодна цена можете да купите от Namecheap или Namesilo, наричани регистрари.
Хостинг
Това е онлайн сървър, на който ще сложите файловете на уебсайта и/или инсталирате CMS софтуера, както и базата данни.
Имайте предвид, че някои от платформите не изискват да осигурявате собствен хостинг и да се занимавате с инсталации и тем подобни – такива са Blogger и Shopify, например. При тях всичко е вече налично и от вас се иска само да се регистрирате, да свържете домейна си и евентуално да платите месечната такса.
Ако искате или се налага да използвате софтуер като WordPress, Prestashop, или Opencart, ще трябва да си купите хостинг. Препоръчително е да подберете реномирана компания, която предлага сървъри в близост до географската област, в която се намират потребителите на сайта. Например, ако целите привличане на американска аудитория, идеално ще ако сайтът ви се достъпва от сървър, който физически се намира в САЩ. Ако пък сайтът ще е за българи, изберете България или Европа за локация.
Има страшно много хостинг компании, но примери за надеждни доставчици на такава услуга са SiteGround и WPEngine. Както подсказва името, вторите са специализирани в хостването на WordPress и WooCommerce сайтове, но и SiteGround са признати за един от най-бързите хостове за WordPress сайтове, а и са много по-евтини!
След като изберете и купите хостинг пакет, ще трябва да насочите домейн името към новия сървър. Обикновено покупката на хостинг е съпътствана с email с подробни инструкции как да изпълните тази стъпка. Накратко, ще ви се предоставят два или повече адреса на nameservers, които ще трябва да въведете в контролния панел на домейн регистрара, откъдето сте купили домейна.
Инсталацията и настройването на уеб софтуера
…, който ще задвижва сайта ви, са строго специфични и не могат да бъдат обхванати тук, но може би ще бъдат обект на други постове.
Създаване на съдържание за уебсайта
Съдържанието, или контентът, както биха казали по-опитните уебмастъри (собственици на сайтове), е основното, заради което потребителите ще влязат в сайта ви. Затова и главният фокус би трябвало да бъде именно там. Горните стъпки бяха просто задължителната техническа база, която трябваше да осигурим, за да могат посетителите да могат да достигнат и консумират това, което предлагате на сайта си.
В един блог, основното съдържание ще са информативните постове, както споменахме по-горе. Можете или да ги създадете сами, или да наемете хора. На места като Fiverr можете да наемете фрийленсъри с изгодни тарифи, а ако текстовете ще са на български език, може да потърсите родни копирайтъри във Фейсбук или форуми като Предприемач.
Снимки с лиценз, който позволява използването им без заплащане, можете да намерите в Unsplash, Pixabay, и Pexels.

Ако имате онлайн магазин, продуктите ще са основният контент. Освен ако не ги произвеждате сами, доставчикът би трябвало да осигури информация (вкл. и изображения) за всеки един продукт. Ваша ще е грижата да качите и оформите данните, така че да е удобно и прегледно за потребителите.
Дизайн
Също много обширна тема, но да речем, че стилът и оформлението на сайта трябва да са естетични и да отговарят на съдържанието. Неслучайно първата ви грижа трябва да е съдържанието, а дизайнът се определя от него. За щастие, ако се спрете на масов софтуер от тип CMS за направа на уебсайта си, ще имате избор от много и то нескъпи (или безплатни) готови темплейти, които ще осигурят професионалния вид на проекта.
Най-често уебмастърите първо избират теплейт или тема – което им хване окото, и след това се замислят за същественото. Това важи с особена сила за WordPress – най-вече заради огромното изобилие от темплейти. Аз ви препоръчвам в началото да се спрете на обикновено изглеждащ темплейт (например дефолтният или този по подразбиране) и чак след като планирате и дори направите част от съдържанието, да започнете да търсите подходящ външен вид за сайта си.
Опитайте се да избегнете тежките WordPress теми от места като ThemeForest.net или пък билдъри като Divi и Elementor! Да, с тяхна помощ можете да получите красив резултат, но сайтът ви ще е бавен и ще имате проблеми със SEO и привличането на посетители.
Популяризация на уебсайта
От броя на посетители и ползвателите на сайта ви, в крайна сметка, ще зависи и неговият (и вашият!) успех. Проблемът е, че в началото никой не знае за съществуването му. За да влезе някой в новия ви сайт, трябва да направи едно от следните:
- директно да напише домейна му в адрес полето на браузъра
- да кликне на връзка към него, намираща се на:
- друг сайт
- страницата с резултати от търсене (най-често на Гугъл)
На първия вариант може да се надявате едва след като уебсайтът вече е станал (дай боже) известен и популярен и потребителите вече са го виждали или някой им го е препоръчал. Разбира се, това едва ли ще се случва често ако наскоро сте го пуснали онлайн.
Има няколко подхода за привличане на посетители (трафик):
- Активно уведомявате потенциалните потребители за същестуването на новия си сайт и/или споделяте домейна му или направо линк към него (това може да ви вкара в беля в много случаи).
- Реклама, най-често платена.
- Просто чакате…
На кой от трите метода ще заложите, зависи от типа и съдържанието на уебсайта, както и от това колко бързате да пожънете преполагаемо позитивните резултати от новия си проект.
Първият вариант е може би първото, което трябва да направите, но само ако ВНИМАВАТЕ къде и в каква ситуация го промотирате. Например, в много онлайн общества като форуми не се гледа с добро око на промотирането на линкове към други сайтове. Подобно е положението и със секциите за коментарите към повечето блогове.
Към платена реклама можете да подходите ако очаквате добра възвръщаемост от такава инвестиция. Например, ако имате онлайн магазин и очаквате да си „избиете“ парите директно. От няколко години най-обичайният метод за популяризиране на онлайн магазин е именно чрез Фейсбук реклама. Но напоследък не всички успяват да излязат на печалба от този подход, основно заради увеличените рекламни тарифи, както и пренасищането на потребителското внимание с рекламни елементи (банери и т.н.).
Ако пък сте започнали блог или друг тип уебсайт, в който се залага на информативно и полезно съдържание, най-добрата тактика е именно… чакането! Тези проекти обикновено разчитат на SE (search engine) трафик, т.е. на очакването Интернет потребителите да кликнат на линк към сайта, след като са потърсили нещо в Гугъл или друга уеб търсачка.

Трафикът от търсачки, наричан още „органичен“, е най-цененият от уебмастърите, защото е безплатен и неизчерпаем, а може да бъде и огромен като обем. За да си осигурите въпросния органичен трафик, трябва просто да убедите Гугъл, че именно вашият уебсайт предоставя най-добрите и полезни отговори на въпросите на потребителите на търсачката на Гугъл. За да постигнете това, трябва да се погрижите за две неща:
- Добро on-page SEO, което се изразява в (най-общо) правилна структура на сайта.
- Качествено съдържание.
Останалото е чакане. И се въоръжете с търпение, понеже ще отнеме време. Точно колко, зависи от фактори като съществуващата конкуренция в нишата, на каква тема е съдържанието, както и доста неизвестни, защото търсачките използват сложни и често променящи се алгоритми за оценяване полезността на сайтовете.
Вашият коментар