• Skip to primary navigation
  • Skip to main content

Учителка

Уроци по онлайн бизнес

  • Блогинг
  • Афилиейт Маркетинг
  • Онлайн Търговия
  • Фрийленсинг
  • WordPress
  • MLM
  • За Класната

Как да Работим от Вкъщи

М. Даскалова 1 Коментар

жена работи на лаптоп в леглото

Първо трябва да уточним – работа от вкъщи ли търсите или искате да започнете бизнес? До голяма степен двете се припокриват, но да речем, че целта на първия вариант е да си осигурите минимален, но донякъде сигурен доход. А при втория вариант се предполага, че имате възможност да инвестирате определени средства и/или време с идеята да започнете да печелите значителни суми от някакъв бъдещ момент нататък.

Има и 3-ти вариант – да започнете кариера като фрийлансър и да извършвате услуги за клиенти, предимно онлайн. Това е логичният път за тези, които търсят дългосрочно развитие като професионалисти в избрана сфера и не се страхуват от трудното начало, с перспективата да печелят все-повече.

Ако имате належаща нужда от пари или пък сте решили, че ви устройват ниски, но що-годе сигурни приходи, може да продължите да четете…

Съдържание
1 Надомна работа
2 Как да работим ефективно от къщи
3 Сфери, в които се предлага надомна работа
3.1 Network Marketing, или добрият стар MLM
3.2 Виртуален асистент (virtual assistant)
3.3 Data Entry
3.4 Копирайтър (copywriter, freelance writer)
3.5 Транскрайбър(?)
3.6 Щампи за тениски
3.7 Други
3.8 Фрийленсър във Fiverr
3.9 Фрийленсър, ама… свободен
3.10 Инфлуенсър
4 Ама моят английски хич го няма – сега да мра ли, какво?

Надомна работа

Почти всички сме изпадали в положение на безизходица и се е налагало отчаяно да търсим начини за връзване на двата края. Аз съм се оказвала два пъти в това положение. Пътят до „дъното“ може да е загуба на досегашната работа, заболяване, провал в бизнеса или просто някое погрешно житейско решение.

Каквато и да е причината, важно е да НЕ се изкушавате да изхарчите последните си спестявания за някоя велика идея или обещаващо печеливша бизнес възможност!

Ако започнете да търсите в Интернет варианти за „изкарване на пари„, ще откриете тонове материали с „гарантирани“ резултати… повечето от които са най-обикновен скам.

От друга страна, не бих ви препоръчала да започнете надомна работа с идеята да се занимавате с това в дългосрочен план, понеже ви допада усещането за сигурност. Обикновено предложенията са за не особено вдъхновяващи дейности, комбинирани с минимално заплащане. А и с дистанционната заетост рядко вървят някакви гаранции от типа на безсрочен договор. Едва ли ще успеете и да спестите кой знае колко.

В тоя ред на мисли, може да потърсите някаква временна (и вероятно нископлатена) ангажираност за спасяване на положението, а в свободното време да започнете да работите по започване на някакъв онлайн бизнес с перспективата да преминете към по-високи или „пасивни“ приходи (едното не изключва другото).

Как да работим ефективно от къщи

Независимо, че няма да имате шеф или супервайзор да ви виси на главата, във ваш интерес е така да си организирате нещата в дома, че да можете да достигнете поне задоволителни нива на продуктивност. Ще ви трябва някакво работно място, което по възможност да е предназначено само за тази цел. Не че не е изкушаващо или не можете да си посвършвате това-онова и в леглото, по пижама, но е целесъобразно да се избягват типичните за домашната среда разсейващи фактори като членове на семейството, домашни любимци, работещи телевизори и тем подобни.

работа от вкъщи
Може и от дивана.. в краен случай.

Освен това е добре и да си наложите някакъв режим – част от деня, посветен изключително на работа. За предпочитане да е по време, когато сте свободни от други ангажименти, социалните контакти не са наложителни или са малко вероятни, а влиянието на гореспоменатите разсейващи елементи е сведено до минимум.

Сфери, в които се предлага надомна работа

Първият фактор, който ще определи колко и какви възможности за работа ще имате, е нивото ви на владеене на чужди езици, и особено на английски език! Доброто му познаване ще отвори много повече врати. Няма какво да се лъжем – ако лингвистичните ви умения не са на ниво, това ще ограничи до голяма степен избора ви, но ще ви останат поне няколко варианта.

Забележка: ограничавам се до типове занимания, които не изискват кой знае какъв опит, талант, или специални умения.

И така…

Network Marketing, или добрият стар MLM

Доскоро, пък и все още, зад повечето обяви със заглавие „надомна работа“ се крие оферта за участие в структурите на някоя MLM (multi-level marketing) компания като AVON, Herbalife, или пък TianDe. Вече има далече по-голямо разнообразие от възможности, но въпросните MLM компании все още оперират и носят огромни печалби в глобален мащаб, въпреки негативните отзиви на повечето опитали да се изкатерят до по-високите и доходоносни места в пирамидалните схеми.

В момента най-често ще срещнете понятието Network Marketing, което на практика е еквивалентно на MLM. И да, това все още е реална възможност за домашен (или не толкова) бизнес. Дори отчитайки доста не толкова добрия имидж на този бранш и въпреки неуспехите на мнозинството хора, които някога са се захващали.

Ако сте контактни и общителни над средното ниво (или искате да станете) и изпитвате поне любопитство към MLM, може да погледнете Youtube канала на Tim Sales – много харизматичен MLM ветеран, който отхвърля и обяснява най-често чуваните обвинения към този бизнес модел, както и дава рецепти за успешни продажби и изграждане на екип, който впоследствие да… работи вместо вас!

мултилевъл маркетинг с Tim Sales
Тим Сейлс

Виртуален асистент (virtual assistant)

Една от най-често спряганите позиции. Ще трябва да можете да боравите с английски език на много добро ниво. Изразява се в извършването на разнообразни административни и технически услуги за клиенти, които нямат време за по-монотонните и повтарящи се процедури в бизнес ежедневието – писане и отговаряне на имейли, съставяне и попълване на всякакви документи, писане на статии и т.н. Работа като виртуален асистент може да намерите на сайтовете Freelancer.com и Upwork.com*.

Да повторим – това може да е досадно занимание за много хора. На практика това е така познатата длъжност „секретарка“. Задълженията ви може да включват разнообразни административни, технически, или креативни дейности като:

  • Техническа поддръжка
  • Контакт с клиенти
  • Създаване или редакция на текстове
  • Управление на акаунти в социалните мрежи
  • Преводи
  • Видео редактиране

Сега, вероятно си мислите „Ама това са много неща, как се очаква от мен да мога да ги върша всичките?“. Добрата новина е, че няма нужда да сте специалисти в никоя от областите – никой няма очаквания от една секретарка да е добра във всичко. Просто се мятате и учите всичко на момента. Най-цененото в един виртуален асистент е готовността да върши всичко, от което клиентът има нужда.

Е да, понякога ще ви се наложи да излезете от зоната си на комфорт. Но голям плюс на това занимание е, че в повечето случаи говорим за дългосрочни ангажименти. Веднъж свикнал с вас, клиентът няма да се реши много лесно да ви смени с друг ВА и да минава наново през период на инструкции, сработване и т.н.

Да повторим – достатъчно е да имате поне 1) средно добър английски, както и базови 2) комуникационни и 3) организационни умения. Според един познат, 90% от жените се раждат с номер 2 и номер 3.

Data Entry

Ако сте добри в работата на компютър и по-специално с клавиатурата, и особено ако сте методични и не се отегчавате лесно, въвеждането на данни може да е за вас. Погледнете офертите за такъв тип заетост в горните сайтове (Freelancer и Upwork).

котка пише по клавиатура

Копирайтър (copywriter, freelance writer)

В момента повече отвсякога са нужни хора за писане на новини, статии, и всякакво съдържание за уебсайтове. Повечето големи сайтове разполагат с екип от писатели на щат, но останалите обикновено разчитат на услугите на фрийленсъри. Опитът и доброто познаване на граматиката са повече от препоръчителни, но най-важните елементи си остават желанието за развитие, професионалният хъс, и щипка оригиналност в представянето на информация в писмен вид.

Ако сте с брилянтен английски (или друг разпространен език), едва ли четете настоящата статия, но дори и с не чак толкова високо ниво можете да започнете от по-нископлатени позиции, с перспективата да задобреете и да започнете да прибирате повече от прилично възнаграждение за уменията си!

Ако можете да пишете само на български, също можете да продадете труда си на нелоши цени. Търсенето и тук е голямо, а 2 лв на 100 думи е нещо като средна тарифа. Естествено, може да таксувате доста повече, ако сте добри професионалисти, имате портфолио, или пък умения за писане на специализирани текстове от типа на sales copies.

Транскрайбър(?)

Имате много добър писмен английски език и често гледате филми без субтитри? Дори разбирате всичко? Ако да, можете спокойно да започнете да пишете транскрипции, т.е. да записвате речта, която чувате в аудио и видео файлове. Има голямо търсене за въпросната услуга и може да кандидатствате за подобен тип работа на места като GoTranscript.

GoTranscript скрийншот

Щампи за тениски

Имате ли умения на графичен дизайнер или може би сте художник? Типография, лога, векторни картинки?

Или сте особено остроумни и ви бива да излизате с оригинални лафове (на английски език)?

Ако поне едно от горните две се отнася за вас, можете да се впуснете в правене на щампи за тениски и друг мърчъндайз.

След като направите картинката или оформите забавния текст (с подходящ шрифт), можете да ъплоуднете файла в CafePress или RedBubble. Там творението ви ще бъде представено на крайни купувачи под формата на щампован продукт (тениска, чаша, суичър, и т.н.). Ако някой поръча продукт с вашата щампа върху него, вие ще получите част от продажната цена.

CafePress скрийншот

Хубавото е, че единствената ви грижа е измислянето и правенето на атрактивни картинки и текстове. Всичко останало – щамповане, опаковане, приемане наплащания, доставка, маркетинг, се поема от въпросните сайтове.

Е, при възможност можете и сами да рекламирате произведенията си, да речем в различни социални мрежи като Фейсбук, Инстаграм, или Пинтерест.

Имайте предвид, че конкуренцията е голяма, и двата сайта са пълни е с красиви и оригинални графики и текстове и може да се наложи да поработите здраво. Или някак да намерите своята „ниша“, като например да правите неща за определена група хора, падащи си по определени неща.

Разгледайте какво вече се предлага и вероятно ще ви дойде някоя идея…

Други

В сайта Appen.com наемат хора от всякакви националности, включително българи, за разнообразни проекти – било то бързи или дългосрочни. Ако сте с добър английски, можете да намерите работа в следните отрасли:

  • Social Media Evaluation
  • Search Media Evaluation
  • Translation
  • Transcription
  • Survey and Data Collection
  • Lexicon Annotation
  • Speech Evaluation

За никое от горните не се изискват специални умения (освен английския!). Ще ви трябва най-вече мотивация и дисциплина.

Appen скрийншот

Фрийленсър във Fiverr

Отново ще попитам – как сте с английския? Средна работа? Напълно достатъчно ще е (в повечето случаи).

Сигурно сте чували за сайта Fiverr, където едно време всичко се предлагаше за по $5. Е, сега вече няма ограничение за цената, на която ще продавате услугите си. А те могат да са всякакви – прегледайте категориите и помислете какви услуги можете да предложите на многобройните посетители (евентуални работодатели).

Fiverr начална страница

Имайте предвид, че началото най-вероятно ще е бавно. Като нов фрийленсър, не очаквайте веднага да завалят поръчки. Поне докато не натрупате положителен фийдбек от достатъчен брой клиенти. А въпросните клиенти обикновено ще предпочетат услугите на някой ваш конкурент, който отдавна предлага във Fiverr и е понасъбрал звездички…

В тази връзка, отделете време и огледайте останалите оферти в избраната категория. Това са конкурентите ви, които по някакъв начин ще трябва да преборите. Дали ще сложите по-ниски цени или ще оформите по-добре обявата си – вие решавате, но трябва да има поне един аспект, в който изглеждате по-добре от тях!

Съвет 1: пуснете повече от една оферта. Включително и в различни категории. Имайте предвид, че във Fiverr професионализмът сравнително рядко е на кой знае колко високо ниво, така че не пречи да пуснете въдицата, ако мернете услуга, която сте в състояние да предложите.

Съвет 2: Независимо от мизерното заплащане, опитайте се да дадете най-доброто от себе си. Съберете завършените проекти в портфолио. Това трябва да ви е основната цел, ако искате да работите като фрийленсър и занапред – изграждането на добро портфолио, с което да впечатлите по-платежоспособни клиенти в бъдеще.

Фрийленсър, ама… свободен

След като минете през Файвър и ви писне от бъхтане за стотинки и от стиснати клиенти с нереалистични очаквания, вероятно сте готови да се пуснете на свободния пазар.

фрийленсъри
Happy joyful group of friends displaying white board for your text on white background

Вече имате някакво портфолио, нали? Щом сега започвате, няма нужда да е суперпрофесионално и да демонстрира топ качество. Самият факт, че го имате, ви поставя с едни гърди пред тези, които нямат. А нямащите портфолио дори в наши дни са една огромна част от пазара.

Идеално, ако портфолиото ви е достъпно онлайн и съвсем идеално – ако е във ваш собствен сайт. Това изглежда много професионално в очите на потенциалните работодатели, а и ще можете да им пращате просто линк към него.

Можете да си изберете какво ли не поприще за фрийленсърска кариера. Ето примери с някои от по-разпространените:

  • Копирайтър и/или редактор
  • Графичен дизайнер
  • Уеб дизайнер
  • Уеб програмист
  • Програмист на мобилни приложения
  • SEO (оптимизация на сайтове за Интернет търсачки)
  • WordPress специалист (изграждане на сайтове на WordPress)

Ако имате и добър английски, ще имате много повече възможности и ще можете да предлагате услуги и в много по-забутани и нишови области.

Излишно е да споменаваме, че ако нямате професионални умения в никакви сфери, а и ви мързи тепърва да изграждате, очевидно фрийленсингът не е за вас и може да пробвате да странете, например…

Инфлуенсър

Първо, нещо като дефиниция:

Инфлуенсър е всеки, който може да влияе на покупателните решения на други хора, благодарение на своята популярност или авторитет.

Абе като цяло, инфлуенсърите са хорица с по много последователи в социалните мрежи (Инстаграм, Ютуб, Фейсбук, че дори и ТикТок). Стана ли по-ясно сега?

Според бройката последователи (followers), различаваме 2 групи:

  1. Мега инфлуенсъри с милиони последователи. Това обикновено са някакви международни селебритита (звезди) – филмови артисти, певци, спортисти.
  2. Микро инфлуенсърчета с по някоолко (десетки) хиляди последователи.

Щом четете тук, най-вероятно целта ви ще е да влезете във втората група.

За тази цел, ще трябва по някакъв начин да впечатлите определена група обитатели на социалните мрежи. Не се притеснявайте – не е задължително да изглеждате като фотомодел или да имате плочките на Лазар Ангелов. Можете да блеснете и с някакво свое специфично умение, като например да се мятате (танцувате) атрактивно, пеете на плейбек (това в ТикТок много върви), да готвите, да се гримирате, да разсмивате, да сглобявате забавни картинки … Въображението и креативността са основните ви бариери.

@paolinay

Вие така ли сте? 😂 #savage #foryourpage

♬ Savage – Megan Thee Stallion

А и винаги можете да се ребранднете и да смените нишата, ако видите, че не върви.

И така, насъбрали сте аудитория (фолоуъри), време е да помислим за най-важното, а именно – как да ги превърнем феновете в кинти?

Най-често срещаният метод за монетизация е продаването на т/нар. спонсорирани постове или shoutouts. Вариантите са два:

  1. Чакате някой да ви контактне и да поиска да ви плати да рекламирате продукта му. Тук може много да чакате, особено ако профилът ви нямате кой знае колко последователи.
  2. Регистрирате се на някой от по-големите сайтове, които свързват рекламодатели с инфлуенсъри.

Всъщност, има и трети – да предлагате активно услугите си по разни форуми и социални групи. Този подход е с ограничен потенциал, а и има известен риск да направите лошо впечатление на феновете си – че сте били комерсиални, искате да ги продадете и т.н.

По-подробно ръководство как да станем инфлуенсъри в Instagram има тук. Там ще намерите и много повече начини за печелене от Инстаграм.

Ама моят английски хич го няма – сега да мра ли, какво?

Не е задължително. Все още има надежда за оцеляване.

Освен като копирайтър (на български език), можете паралелно да предложите услуги и в области като въвеждане на продукти в онлайн магазин, графичен дизайн, или дори правене на сайтове

Ох, за тия последните няма ли да ми трябват… знам ли… умения?

По принцип да – трябват, но специфичното за българския пазар (по лични наблюдения) е, че очакванията на търсещите такива услуги са силно занижени. Може би сте забелязали – като цяло българските сайтове с всичките им елементи като лога, банери и слайдове, са на доста ниско визуално ниво. И ще видите много фрийленсъри с почти липсващ опит и талант да предлагат услуги в тези сфери.

Ако имате поне минимален интерес към подобен тип занимания, можете да започнете с някой и друг безплатен видео урок в Youtube, както и да прибегнете до някои специални инструменти, с чиято помощ да започнете да изглеждате като топ професионалисти в очите на клиентелата…

Между другото, това последното важи с пълна сила и за Fiverr. Дори с минимален английски, можете да използвате този подход и на двете места. Понеже началото ще е достатъчно трудно и увеличаването на шансовете за привличане на клиенти следва да е приоритет.

Също така, ако градите инфлуенсърски профил в Инстаграм или ТикТок, не е задължително изобщо да говорите или да пишете дълги и правилни текстове.

*Upwork неотдавна въведоха тарифа за кандидатстване по оферти, т.е. ще трябва да платите, за да можете да кандидатствате за дадена работа… Леко абсурдно, но пък това поорязва конкуренцията.

Reader Interactions

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Тук-там из постовете може да има афилиейт линк, който би донесъл комисионна за учителката ви, ако купите съответния продукт.

Всички права запазени © 2022 · Даскалицата · Log in