
Най-бързият и лесен начин е да използвате готова платформа за онлайн търговия като Shopify. Друг вариант e да си купите хостинг и да си инсталирате WordPress + WooCommerce. След това въвеждате продуктите и чакате някой да направи поръчка…
Естествено, това е много, ама много съкратен вариант на всички алабализми, за които трябва да се погрижите, преди да можете да продавате онлайн.
Освен горното, ще трябва да си купите и домейн.
Онлайн магазинът ще има нужда и от тема, за да изглежда приятно и адекватно от гледна точка на конкретния тип продукти. Може да си купите някоя лъскава или да се задоволите с безплатна.

Периодично ще се присещате, че трябва още някоя функционалност като wishlists, по-добро SEO, разни Фейсбук интеграции, или пък автоматично генериране на на товарителници. Обикновено ще можете да си ги набавите под формата на плъгини или app-ове, или ще трябва да наемете разработчик, ако искате нещо специално.
Разбира се, ще трябва да внимавате дейността ви да е 100% изрядна законово, което включва доста детайли – като се започне от това сайтът ви да покрива разните му GDPR изисквания и евентуално се стигне до наемането на счетоводител да се грижи за правилното финансово отчитане.
А след като сте готови да продавате, ще трябва да популяризирате новия си магазин – да информирате потенциалните си клиенти за съществуването му, за да могат да го посетят и евентуално да пуснат поръчка за някой продукт.
Има поръчка? Честито, запретвайте ръкави и започвайте да опаковате продуктите. Да не забравите да отпечатате товарителниците и да ги приложите към всеки пакет или кашон. И внимавайте да не ги объркате, че после ще има разправия с клиента по телефона, което най-вероятно ще завърши или с финансова загуба за вас или с накърнен търговски имидж, ако не замажете гафа елегантно.
Готови са кашончетата, вече може да извикате куриера или да ги занесете до най-близкия им офис.
Остава само да чакате и да се чудите дали клиентът ще приеме пратката и най-вече… ДАЛИ ЩЕ ПЛАТИ?

…
Ако все още не сте се отказали, огледайте се колко нови онлайн магазина се отварят всеки ден в България и проучете колко от тях успяват да продадат достатъчно, че да осмислят съществуването си.
А може би имате уникален продукт, който никой друг не предлага, а сте сигурни че ще предизвика масов интерес? Или разчитате на невиждана досега маркетингова стратегия, която ще ви избута над конкуренцията?
Щом дотук всичко ви звучи ОК, значи онлайн търговията наистина е за вас и съм си изгубила времето да ви разубеждавам.
Но ако търсите по-неангажиращ начин за печелене онлайн или пък идеята за пасивни приходи ви звучи по-привлекателно от описаното горе, може би ще е по-добре да инвестирате времето и услията си в други области като блогинг или пък да пробвате да станете инфлуенсър в Инстаграм…
Вашият коментар
Трябва да влезете, за да публикувате коментар.