
Можете да получавате „пасивни“ приходи от блога си като публикувате висококачествени, полезни и информативни статии. После просто трябва да почакате докато Гугъл да ги оцени и започне да изпраща посетители в сайта ви.
Плюсове на този метод на печелене на пари от Интернет:
- Пасивни приходи – получавате пари години наред след като веднъж сте написали материалите.
- Безплатен трафик – основно се разчита на посетители, търсещи информация в Гугъл.
- Евтино за започване – трябват ви само домейн, хостинг, и евентуално платена WordPress тема и още по-евентуално софтуер за пренаписване (ако решите да хитрувате).
- Сравнително високи печалби, ако добре подберете нишата.

Минуси на блогинга:
- Английски език… За съжаление, в общия случай блог на български има мизерен финансов потенциал, освен ако не го вържете за друг бизнес от рода на онлайн магазин.
- Началото е тегаво – ще трябва да инвестирате много труд за написването на достатъчно на брой и достатъчно дълги постове. Има и разни хитрини, които ще покрия по-надолу, и които спестяват част от труда, но все пак трябва да сте готови да вложите старание.
- Чака се между 6 месеца до 2 години докато блогът се изкачи в SERP (search engine result pages) започне да носи значителни $$.
Какво трябва да направите, за да създадете доходоносен блог?
- Намирате подходяща ниша.
- Избирате метод за монетизация.
- Съставяте списък със заглавията на бъдещите статии.
- Купувате домейн.
- Купувате хостинг.
- Инсталирате WordPress.
- Намирате, инсталирате и настройвате подходяща WordPress тема.
- Инсталирате 1-2 полезни плъгина.
- Пишете статиите (на английски език) или намирате кой да ги напише. Може да използвате и помощен софтуер.
- Намирате подходящи картинки и ги добавяте в статиите.
- [Опционално] Намирате (или създавате) допълващи видеа и добавяте и тях.
Дотук звучи ли ви приемливо или нещо, с което бихте се захванали? А, първо искате да ви кажа колко парички да очаквате от инвестицията си?
Колко пари ще прибирам на месец?
След обобщение на публикуваното от различни източници, това са средните реалистични приходи от блогове за англоезична аудитория (дори съм ги понамалила малко):
Посещения/месец | Монетизация | Приход (USD) |
1000 | Adsense, Амазон (афилиейт) | $4 – $8 |
10000 | Афилиейт, реклами | $200 – $350 |
100000 | Афилиейт, премиум реклами | $1000 – $5000 |
Непропорционалният растеж е поради факта, че при ниска посещаемост няма кой знае какви варианти освен Адсенс, който е един от най-недоходоносните неща, които може да плеснете на сайта си.
А при наличие на добре узрял блог (на година и нагоре) и значителен по обем трафик, вече може да се кандидатства за включване в така наречените премиум рекламни мрежи от класа на AdThrive и MediaVine, плащащи между $10 и $50 на всеки 1000 посещения (зависи най-вече от нишата). Ако имате такива амбиции, добре ще е да се информирате предварително за изискванията за прием във всяка една от тях.
С две думи – големите печалби изискват повече старание и търпение, но дори и с по-посредствен проект можете да очаквате нелош приход. Кой би се отказал от едни допълнителни 200 долара (примерно) на месец, особено ако няма да му костват никакви усилия (след първоначалните)?
Ако идеята ви се струва привлекателна и сте готови да започнете, първо трябва да отделите време за намиране на добра…
1. Ниша
Първо да изясним може би най-важния момент – независимо от името си, предназначението блоговете в днешно време е да предоставят полезна информация и да отговарят на конкретни въпроси.
В миналото представляваха нещо като онлайн дневник, където блогърите споделяха житието и битието си. Но тази им роля почти напълно беше иззета от социалните мрежи! В момента, ако искате да сте в течение с живота на някоя личност, няма да почнете да търсите дали има личен блог, а ще го последвате или във Фейсбук, или в Инстаграм.
Да повторим – в блога си няма да пишете какво сте яли за закуска, къде сте ходили и колко е било готино! А ще трябва да им предложите решение на някакъв техен проблем или да отговорите на въпрос, който ги вълнува.
Да потретим и обобщим:
Социални мрежи (Фейсбук, Инстаграм, ..) = забавление, сеир, популярни личности, клюки.
Блогове = полезна информация, начини за постигане на цели, инструкции, решения на проблеми.
Уточнихме тоя важен момент и е време да пристъпим към търсенето на подходяща ниша за блога, т.е. на каква тема ще са статиите.
Както при всеки бизнес, и тук се стремим да задоволим някаква нужда на определена група хора.
Внимание, има една голяма група от ниши, които не са препоръчителни за начинаещи блогъри или такива, които искат по-бързи резултати!
Може би най-добрият подход, поне в началото на блогинг кариерата ви, е да проверите дали темите, които ви вълнуват вас лично, са подходящи за започване на блог. Това може да е някое хоби или просто нещо, за което обичате да четете в Интернет. Ако по тоя начин откриете добра ниша, това ще ви спести тонове време за проучване, а и ще направи целия процес много по-приятен.
Но при всички случаи, когато започнем да прехвърляме различни варианти, всеки път трябва да си зададем следните въпроси:
- Има ли достатъчно като обем търсене на такава информация?
- Вече достатъчно задоволено ли е потреблението или можем да предложим нещо по-добро?
- Какъв е общият профил на хората, търсещи информация по темата?
- Какви са възможностите за монетизация?
- Попада ли в YMYL?
И по-подробно:
Търсене
Да речем, че една от първите думи, минали през главата ви, когато се замислихте какво ви е интересно или обичате да правите през свободното си време е… ТАНЦИ!
Отваряме Гугъл, пишем „dance“ и какво да видим… Резултатите са някакви общи и произволни по темата, линкове към абсолютно разнопосочни статии и видеа по темата.
Правило при търсенето на ниша е да мислим за фраза от поне 2 думи или повече. Защото за която и да е дума от английския речник със сигурност ще има тонове материали и никакъв, ама никакъв шанс да стигнем до положителен резултат ако се опитаме обхванем всички теми около въпросната дума.
Трябва ни нещо по-конкретно… Много по-конкретно!
Замисляме се от какво би потърсил някой с интерес по темата „танци“. Най-вероятно обича да гледа как други хора танцуват, или пък е изкушен(-а) от идеята да се научи да танцува. Затова пробваме с „dance classes“. На цялата първа страница излизат сайтове и бизнеси, които са специализирани в предлагането на уроци по танци. Пак не става. Това е доста популярен бизнес.
Докато пишем „dance classes“, забелязваме, че отдолу търсачка ни предлага по-конкретни варианти като „dance classes for adults“, „dance classes for kids“ и други такива. Обаче пак преглеждаме цялата първа страница и виждаме само сайтове, които са СПЕЦИАЛИЗИРАНИ В УРОЦИТЕ ПО ТАНЦИ. Няма смисъл да цъкаме на следващите страници.

Трябва ни друг подход. Нещо по-конкретно, по-специфично, но все пак свързано с танците. Дали да не пробваме с определен вид танц? Защо пък не – и без това всеки има предпочитания към конкретен стил и например някой с интерес към хип-хоп едва ли ще се засили да се записва на уроци по бели денс (това са ония секси ориенталски гьобеци, ако не се сещате)…

Чудесно! Обаче кой стил да е? Ако решим да пренебрегнем личните си пристрастия, най-добре е да се замислим коя от двата типа аудитория (хип-хоп срещу бели денс) е с по-голям потенциал за монетизация. Или другояче казано – КОИ ИМАТ ПОВЕЧЕ ПАРИ за пръскане??
Хммм, да видим… Типичният хип-хоп танцьор е младеж или девойка под 25, прекарващ голяма част от времето си, шляеки се с приятели по улиците. Генерализирам и поставям в рамки – знам, но ще ме прощавате. Та въпросните младежи обикновено нямат много пари, а и не кой-знае каква склонност да инвестират финансови средства в увлечението си. Няма нужда от специална екипировка, а в Ютуб има достатъчно видеа, откъдето могат да се учат и да практикуват или вкъщи или навън.
От друга страна, любителките на belly dance показват тенденция да са малко по-възрастни, по-улегнали, с повече средства, и в същото време с достатъчно свободно време. Ако си развихрим още малко фантазията, ще си представим домакини или неомъжени дами, може би с позакръглена фигура, и на които им е забавна идеята да се почувстват по-секси и по-желани от мъжете, а защо не и да свалят някой килограм между другото…
Така погледнато, belly dance печели, затова се връщаме на страницата на Гугъл и пишем съответната фраза…

Какво виждаме: никакви реклами, няколко видеа, само два сайта, специализирани по темата, а останалото са страници в социални мрежи. Бинго! Намерихме каквото търсим (засега).
Нещо като правило е при търсене на ниша за блогинг е да започнем от нещо общо и постепенно да задълбаем в конкретното, докато не започнат да излизат линкове в социални мрежи или сайтове, които НЕ са специализирани в нишата, а просто имат 1-2 статии по темата.
Ако няма и платени реклами, още по-добре.
Тук обаче трябва да внимаваме! Има опасност да задълбаем прекалено „надълбоко“ и да стигнем до тема, за която или няма достатъчно търсене (което ще ограничи трафика към блога), или липсват начини за монетизация, т.е. няма как да получим пари от съответната аудитория.
Има различни начини да избегнем този капан на прекаленото конкретизиране, като най-сигурното е да направим допълнително проучване. В случая например може просто да кликнем на Youtube видеата, които излизат най-горе при търсене, и да видим колко гледания имат – така ще добием някаква представа за общия интерес по темата.
Виждаме огромна бройка гледания. Чудесен признак, макар и в случая да може да се предположи, че една огромна част идват от мъже, а ние ще се целим основно в женска аудитория. Защо? Ами много просто – жените са тези, които биха похарчили пари за курсове или онлайн уроци по бели денс, екипировка, аксесоари и т.н.
Затова за по-сигурно може да зачетем и коментарите под nървото видео. Виждаме доста, които определено са написани от дами, като общо взето са в тоя дух:

Нещо повече трябва ли ни? За вас не знам, но за мен това са достатъчно доказателства, че нишата е чудесна откъм потенциал.
Движим към следващата стъпка:
Начини за монетизация
Трябва да проучим какви са възможностите да изкараме пари от belly dance нишата. Първото нещо, което трябва да потърсим е дали има подходящи афилиейт програми. Най-лесно е да потърсим за „belly dance affiliate“. А в случая може да се върнем на странцата с резултатите и да кликнем на един от сайтовете, който предлага костюми и аксесоари. Скролваме най-долу и какво виждаме?

Предлага се афилиейт програмка! Точно каквото ни трябва.
Разбира се, няма да е много далновидно да се хвърлим на нещо с един-единствен път за правене на пари, но ако се разтърсим малко повече, със сигурност ще открием още доста възможности. Оставям тая работа на вас и продължавам към следващата част:
Съставяне на списък с бъдещите статии
Може да ви се стори странно, че още отсега трябва да планираме какво да пишем, но истината е, че уточняването на съдържанието в аванс ще ни помогне да си изградим още по-пълна представа за потенциала на нишата и ще ни спести време по време на следващите стъпки.
Статиите в един блог са най-общо в типа:
- Общи
- Отговори на конкретни въпроси
„Общите“ статии целят да обхванат възможно най-голяма част от темата. В случая това може да е материал със заглавие „The History of Belly Dance“. Обикновено са с голям обем – от 2000 до 4000 думи или повече.
Да, такъв пост ще отнеме доста време за проучване и писане, но целта му е да позиционира блога ни като авторитетен източник по темата в очите на Гугъл.
Имайте предвид, че този вид общи статии сами по себе си не генерират кой знае какъв читателски интерес, но ще избутат останалото съдържание нагоре, понеже за Гугъл блогът ни ще изглежда като най-достоверния и авторитетен източник на информация. Съответно, ще проявява „склонност“ да препоръчва и останалите блог постове, защото все пак и те са писани от експерти в сферата, щом са в същия сайт.
Статиите от тип „Отговори на конкретни въпроси“ са точно това – детайлни отговори на търсения от страна на потребителите.
За да открием какво вълнува и какви въпроси задават интересуващите се от бели денс, пишем в търсачката „belly dance “ и добавяме някоя от думите, с които обикновено започват въпросителните изречение в английския език – what, which, how, …

Както виждаме, Гугъл услужливо ни показва какви въпроси най-често вълнуват фенките на тоя вид танци.
Нашата задача е да дадем възможно най-добър отговор на тези въпроси. Всеки един от въпросите е заглавие на бъдещ пост в блога ни. Записваме си ги някъде.
Това са постовете, които ще привлекат най-много хора в сайта ни!
Готови сме дотук. Открили сме чуда ниша, измислили сме монетизацията и имаме списък с планираните постове. Следва да започнем с фактическото изграждане на блога. Първо трябва да си осигурим:
Домейн
Това е Интернет адреса, на който потребителите ще намират нашия блог. Домейните се купуват от сайтове, наречени регистрари. Заплаща се такса на година – за домейн с разширение „.com“ цените варират от $9 докъм $15 на година.
Един от най-популярните рeгистрари е Namecheap.
За англоезичен сайт е най-добре да се спрете на най-популярното и разпознаваемо разширение – „.COM“.
Използвайте търсачката на регистрара, за да откриете подходящо и незаето домейн име. Може да се наложи да прекарате известно време, унесени в това занимание, понеже първите варианти, които ви дойдат на ума, най-вероятно ще са заети.
Няколко препоръки при избиране на домейн:
- Добре е да е кратко.
- Свързано с темата на блога.
- Без тирета.
- Ако съдържа думи от английския език, внимавайте да са правилно изписани!
Пример за добър домейн в примерната ни ниша е bellydancer.com (вече зает, естествено!)
Готови сте с домейна? Сега трябва да си купите и:
Хостинг
Тъй като за блогинг платформа ще използваме WordPress, а най-добрият хостинг за него предлага SiteGround, не виждам смисъл да си губиите времето в търсене на други алтернативи.
Няма друга хостинг компания, която да осигурява такова бързодействие за WordPress сайтове, дори ако напълно се абстрахираме от изключително изгодната цена.

Скрийншотът е от най-популярния (и независим) източник на WordPress хостинг бенчмаркове ReviewSignal.
Единствен минус е, че за да се възползвате от най-хубавите цени, ще трябва да платите за 1 година предварително.
А, и са българи, между другото.
След като сте платили и сте се логнали, има удобни бутони, от които можете да си инсталирате WordPress. В отделен тюториал може да дам подробни инструкции, ако въобще има нужда – интерфейсът е достатъчно интуитивен да се справите и сами.
WordPress тема
След като сте готови с тая работа, трябва да набавите и добра и бърза тема, която да помогне за класиране на сайта в Гугълските резултати (SERP).
Внимание! Има огромно изобилие от теми за WordPress, и особено такива за блогинг. Не правете грешката на повечето начинаещи уебмастъри да изберете най-шарената, красива, и богато изглеждаща!
Всичката тази шарения и визуални ефекти винаги водят до бавнозареждащ сайт. Което ще попречи на блога да бъде оценен високо от търсачките (най-вече Гугъл) и да получи необходимия брой посещения.
Освен това бавният сайт не е приятен за ползване и води до висок процент на отхвърляне (bounce rate), което значи, че много от посетителите влизат, но или не изчакват да зареди напълно или почти веднага го напускат. Никой няма време да чака по няколко секунди и нагоре да му зареди страницата.
Затова търсим лека и бърза тема, в която текстовете са така форматирани, че да са приятни за четене. Плюс е и ако кодът е структуриран оптимално за SEO цели.
Някоя изчистена безплатна тема като GeneratePress или OceanWP би била много подходяща.
Не бих ви посъветвала да купувате някоя лъскава тема с много опции от места като ThemeForest или пък да използвате билдъри като Divi и Elementor. Колкото повече екстри, толкова повече товар, което пък неминуемо ще доведе до бавно зареждане на сайта.
Не ме разбирайте погрешно – Divi и Elementor имат своето приложение, но в случая планът е да разчитаме почти изцяло на органичен трафик, а това ще се случи по-трудно ако страниците не зареждат достатъчно бързо.
Плъгини
Препоръчително е да инсталирате Yoast SEO или друг подобен плъгин за максимизиране на SEO потенциала на блога.
Ако използвате SiteGround, както препоръчах горе, няма нужда да добавяте кеширащ плъгин. Ако използвате друг хостинг, добре е да инсталирате някой подходящ (за конкретния хостинг софтуер).
И стигаме до основното…
Писане на статиите
Вземате списъка със заглавия, който съставихте в една от предишните стъпки и започвате да тракате по клавиатурата…
Шегата настрана, ако не сте свикнали да пишете, подгответе се за период на адаптация. Няма да ви е лесно в началото и изобщо няма да сте продуктивни!
Но както при повечето хубави неща в живота, ключът към постигането на крайната цел е в постоянството. Отделете време за писане и не бързайте.
Какво точно да пишете? Ами всъщност цялата нужна информация за написването на който и да било пост в 99% от случаите ще е вече налична в Интернет. Вашата задача е да я намерите, подредите и поднесете в приятен за четене вид!
Внимание! Не се изкушавайте да копирате 1:1 текстове от други сайтове. Гугъл ще го третира като дублиран контент и ще „глоби“ блога ви.
Ако искате да ползвате текстове от други места, ще трябва да ги пренапишете, т.е. разместите параграфите, подмените думите със синоними, както и творчески да пренаредите изреченията.
Идеалният вариант (по възможност) е просто да прочетете каквото вече намерите изписано по темата и след това да напишете своя версия.
При всички случаи, старайте се да добавите и нещо от себе си, както и крайният резултат да е четим!
Вместо да се мъчите да пишете, можете и да наемете копирайтър да ги напише вместо вас, ако разполагате с бюджет.
Гугъл оценява и класира статиите основно по 2 признака:
- Дължина (брой думи) – повече думи, по-висока оценка, повече трафик.
- Полезност – може да не ви се вярва, но търсачката си има начини да разбере доколко полезен и приятен за четене е постът ви. Един от тях е като засече времето, което посетителите прекарват в конкретната страница.
Извод: идеално е ако предложите по-дълги и по-полезни статии в сравнение с конкуренцията. Но ако този идеал е недостижим, можете да се съсредоточите върху едно от двете – или дълги, или интересни за четене, статии.
Ако английският ви не е достатъчно добър и нямате бюджет за наемане на писатели, можете да използвате помощен софтуер.
Нещо като индустриален стандарт е Grammarly.

Ако отделите малко повече време за писане и „излъскване“ с помощта на Grammarly, би трябвало да получите текстове на много високо ниво.
Е, тук-там вероятно ще личи, че английският не е първи език за автора, но в повечето случаи това ще е напълно ОК.
Съвет: Ако се притеснявате, че читателите ще заподозрат, че не сте родом от САЩ или друга англоезична територия, просто бъдете честни и обявете на тоя факт на видно място. Почти никой няма да ви отхвърли по такава причина!
Има и още нещо, което можете да направите:
Да наемете някой от Fiverr да proofread-не написаното от вас
… и евентуално да го редактира, преди да го публикувате. Няма да струва скъпо.
Накратко – научете се да ползвате Grammarly и значително ще както увеличите производителността си, така и качеството на крайните резултати, което пък ще ви позволи да започнете втори, трети и т.н блог…
А защо не и да си изградите цяла „фермичка“ от блогове, които ще ви носят приходи, без дори да ги поглеждате след като сте ги напълнили с достатъчно постове!
Снимки и видео
След завършването на текста на всяка статия е добре да добавите някоя и друга картинка или видео с цел постигане на по-добра нагледност, разчупване и обогатяване на съдържанието.
Гугъл харесва да намира релевантни Youtube видеа в статиите.
По отношение на снимките, най-добре е да се ограничите до такива, чиито права позволяват свободното им използването. Висококачествени снимки можете да намерите в Pixabay или Unsplash.
Готово!
… поне засега. След като сте написали и публикували всички или повечето постове, остава само да чакате някой и друг месец.
След като започнат да се появяват първите по-значителни бройки посещения, може да вмъкнете и подходящи афилейт линкове в постовете и на местата, където се връзват с останалото съдържание.
След това продължавате да чакате, отвреме-навреме преглеждайки Гугъл Аналитикс, както и натрупаните суми в панела на съответната афилейт програма.
С течение на времето, и двете би трябвало да се увеличават.
Вашият коментар
Трябва да влезете, за да публикувате коментар.